or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 74-032 Conduit Bender Head, For Use With: 3/4 in EMT Conduit, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 74-032 Conduit Bender Head, For Use With: 3/4 in EMT Conduit, Aluminum
SKU142597
MFGR #74-032
Your Cost: $42.82/ea
IDEAL® Iron conduit bender head with handle has ductile iron construction for exceptional durability and rugged construction that withstands a lifetime of heavy use. Baked-on blue enamel finish on the handle resists corrosion and enhances visibility. Bends conduit pipes to fit around any corner, ceiling, wall or irregularly shaped passageways. It features precision marks locating degree scale, star, arrow and rim notch for perfect bends every time. Bender head has easy visibility markings that are raised and cast into both sides. It has a deeply serrated steps and grooved internal hook surface that prevents slippage, while applying high leverage. It is heat treated for extra strength and reinforced at stress points for longer life. Uses the Benfield bending system, which is standard to the industry, resulting in accurate and dependable bends. Includes convenient bending guide as a reference for basic bends. Four sizes provided to accommodates four sizes of pipe. Available complete with head and handle both included, as well as the handle and head each sold separately as a replacement part.
IDEAL® Iron conduit bender head with handle has ductile iron construction for exceptional durability and rugged construction that withstands a lifetime of heavy use. Baked-on blue enamel finish on the handle resists corrosion and enhances visibility. Bends conduit pipes to fit around any corner, ceiling, wall or irregularly shaped passageways. It features precision marks locating degree scale, star, arrow and rim notch for perfect bends every time. Bender head has easy visibility markings that are raised and cast into both sides. It has a deeply serrated steps and grooved internal hook surface that prevents slippage, while applying high leverage. It is heat treated for extra strength and reinforced at stress points for longer life. Uses the Benfield bending system, which is standard to the industry, resulting in accurate and dependable bends. Includes convenient bending guide as a reference for basic bends. Four sizes provided to accommodates four sizes of pipe. Available complete with head and handle both included, as well as the handle and head each sold separately as a replacement part.
Application For 3/4 IN EMT Conduit ARRA Compliant C Brand IDEAL® Buy American Compliant C Catalog Number 74-032 Color Aluminum Construction Aluminum Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 214.37 Gross Volume per Pack Metric 3512.90 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.68 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Length 12.25 in Length [Metric] 31.1150 cm Manufacturer Ideal Industries Material Aluminum Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series Aluminum Specifications 5-13/64 in Centerline Bend Radius Standard RoHS Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With 3/4 in EMT Conduit Type Aluminum UNSPSC 27112503 UPC 11 78325074032 UPC 12 783250740321 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For 3/4 IN EMT Conduit |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | IDEAL® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 74-032 |
| Color | Aluminum |
| Construction | Aluminum |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 214.37 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3512.90 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length | 12.25 in |
| Length [Metric] | 31.1150 cm |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | Aluminum |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | Aluminum |
| Specifications | 5-13/64 in Centerline Bend Radius |
| Standard | RoHS |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | 3/4 in EMT Conduit |
| Type | Aluminum |
| UNSPSC | 27112503 |
| UPC 11 | 78325074032 |
| UPC 12 | 783250740321 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |