or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 74-002 Conduit Bender Head, For Use With: 3/4 in EMT, 1/2 in IMC and Rigid Conduit, Ductile Iron
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 74-002 Conduit Bender Head, For Use With: 3/4 in EMT, 1/2 in IMC and Rigid Conduit, Ductile Iron
SKU23492
MFGR #74-002
Your Cost: $65.17/ea
IDEAL® Iron conduit bender head with handle has ductile iron construction for exceptional durability and rugged construction that withstands a lifetime of heavy use. Baked-on blue enamel finish on the handle resists corrosion and enhances visibility. Bends conduit pipes to fit around any corner, ceiling, wall or irregularly shaped passageways. It features precision marks locating degree scale, star, arrow and rim notch for perfect bends every time. Bender head has easy visibility markings that are raised and cast into both sides. It has a deeply serrated steps and grooved internal hook surface that prevents slippage, while applying high leverage. It is heat treated for extra strength and reinforced at stress points for longer life. Uses the Benfield bending system, which is standard to the industry, resulting in accurate and dependable bends. Includes convenient bending guide as a reference for basic bends. Four sizes provided to accommodates four sizes of pipe. Available complete with head and handle both included, as well as the handle and head each sold separately as a replacement part.
IDEAL® Iron conduit bender head with handle has ductile iron construction for exceptional durability and rugged construction that withstands a lifetime of heavy use. Baked-on blue enamel finish on the handle resists corrosion and enhances visibility. Bends conduit pipes to fit around any corner, ceiling, wall or irregularly shaped passageways. It features precision marks locating degree scale, star, arrow and rim notch for perfect bends every time. Bender head has easy visibility markings that are raised and cast into both sides. It has a deeply serrated steps and grooved internal hook surface that prevents slippage, while applying high leverage. It is heat treated for extra strength and reinforced at stress points for longer life. Uses the Benfield bending system, which is standard to the industry, resulting in accurate and dependable bends. Includes convenient bending guide as a reference for basic bends. Four sizes provided to accommodates four sizes of pipe. Available complete with head and handle both included, as well as the handle and head each sold separately as a replacement part.
ARRA Compliant C Brand IDEAL® Buy American Compliant C Catalog Number 74-002 Construction Ductile Iron Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 1.37 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Length 11.50 in Length [Metric] 29.2100 cm Manufacturer Ideal Industries Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standard RoHS Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Ductile Iron UNSPSC 27112503 UPC 11 78325074002 UPC 12 783250740024 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | IDEAL® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 74-002 |
| Construction | Ductile Iron |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.37 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length | 11.50 in |
| Length [Metric] | 29.2100 cm |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standard | RoHS |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Ductile Iron |
| UNSPSC | 27112503 |
| UPC 11 | 78325074002 |
| UPC 12 | 783250740024 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |