or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee®
Greenlee® 01323 1323 Roller Support, For Use With 555® Classic Electric Bender
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee®
Greenlee® 01323 1323 Roller Support, For Use With 555® Classic Electric Bender
SKU809304
MFGR #01323
Your Cost: $1,442.04/ea
List: Greenlee® Roller Support, For Use With: 555® Classic Electric Bender, 1-1/2 to 2 in IMC Conduit
Greenlee® Roller Support, For Use With: 555® Classic Electric Bender, 1-1/2 to 2 in IMC Conduit
Application Conduit Bending ARRA Compliant Y Brand Greenlee® Buy American Compliant X Catalog Number 01323 Conduit Type IMC & Rigid Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 51.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 23.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8466948585 Length 17.00 in Length [Metric] 43.1800 cm Manufacturer Greenlee Textron Specifications 1-1/2 to 2 in IMC Conduit Standards ARRA Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Suitable For Use With 555 Classic Electric Bender Type Roller Support UNSPSC 27112503 UPC 11 78331001323 UPC 12 78331001323 Width 16.00 in Width [Metric] 40.6400 cm Conduit Bending 1-1/2" - 2" IMC ROLLER SUPPORT (555 CLASSIC)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Conduit Bending |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Greenlee® |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 01323 |
| Conduit Type | IMC & Rigid |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 51.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 23.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8466948585 |
| Length | 17.00 in |
| Length [Metric] | 43.1800 cm |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Specifications | 1-1/2 to 2 in IMC Conduit |
| Standards | ARRA Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Suitable For Use With | 555 Classic Electric Bender |
| Type | Roller Support |
| UNSPSC | 27112503 |
| UPC 11 | 78331001323 |
| UPC 12 | 78331001323 |
| Width | 16.00 in |
| Width [Metric] | 40.6400 cm |
| Conduit Bending |
| 1-1/2" - 2" IMC ROLLER SUPPORT (555 CLASSIC) |