Federal Signal SLMBD-120-240R MODULAR BASE
Federal Signal
SKU903948
MFGR #SLMBD-120-240R
Streamline Modular Base, Deep - 120-240VAC, Red
Amperage Rating
Specific To Input Voltage
Application
Indoor/Outdoor
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
SLMBD-120-240R
Country of Origin
IT
Currency
Environmental Conditions
-22 to 122 ° F
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.3500 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.16
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
3.75 in
Height [Metric]
9.5250 cm
Length
3.75 in
Length [Metric]
9.5250 cm
Model
SLMB
Mounting
Surface
NEMA Rating
Driven By Signal Module
Shape
Cylindrical
Size
1.81 H x 3.62 W x 3.62 D in
Standard
UL Listed/cUL Listed/CE Certified/RoHS Compliant
Style
Surface Mount
Sub Brand
Streamline
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
120 to 240 VAC
Wattage
Specific To Input Voltage
Width
2.75 in