FED-SIG SLMBW-012-024GY Streamline modular base wall 12-24VAC/VDC gray
Federal Signal
SKU873187
MFGR #SLMBW-012-024GY
Streamline Modular Wall Mount Base 12-24VAC/DC Gray - Base for SLM series beacons and sounders
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SLMBW-012-024GY |
| Country of Origin | IT |
| Dimensions | 2.04 in H x 3.93 in W x 4.52 in D |
| Environmental Conditions | -22 to 122 DEG F |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3950 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531800050 |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length | 4.75 in |
| Length [Metric] | 12.0650 cm |
| Model | SLMB |
| Mounting | Wall |
| NEMA Rating | Driven By Signal Module |
| Series | SLMB |
| Shape | Oblong |
| Size | 2.04 H x 3.93 W x 4.52 D in |
| Specifications | 12 to 24 VAC/VDC, Wall Mount, -22 to 122 deg F Operating Temperature |
| Standard | UL Listed/cUL Listed/CE Certified/RoHS Compliant |
| Style | Wall Mount |
| Sub Brand | Streamline |
| UNSPSC | 39111706 |
| UPC 11 | 78297923232 |
| UPC 12 | 782979232322 |
| Voltage Rating | 12-24VAC/DC VAC |
| Wattage | Specific To Input Voltage |
| Width | 2.75 in |