FED-SIG SLMBP-012-024GY MODULAR BAS
SKU1044447
MFGR #SLMBP-012-024GY
StreamLine Modular Pipe Base, 12-24VAC/DC, Gray - Base for SLM series beacons and sounders
Catalog Number
SLMBP-012-024GY
Currency
Dimensions
3.89 in H x 3.62 in W x 3.62 in D
Environmental Conditions
-22 to 122 DEG F
Gross Weight Per Pack
0.3800 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.16
Height
3.80 in
Height [Metric]
9.6520 cm
Length
4.75 in
Length [Metric]
12.0650 cm
Mounting
Pipe
NEMA Rating
Driven By Signal Module
Series
SLMB
Shape
Cylindrical
Size
3.89 H x 3.62 W x 3.62 D in
Specifications
12 to 24 VAC/VDC, Pipe Mount, -22 to 122 deg F Operating Temperature
Standard
UL Listed/cUL Listed/CE Certified/RoHS Compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedCE Certified
Style
Pipe Mount
Voltage Rating
12-24VAC/DC VAC
Width
3.80 in