FED-SIG CTS2-600-120-240 HI-POWER A
SKU1085934
MFGR #CTS2-600-120-240
Application
INDOOR
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
CTS2-600-120-240
Color
Black
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
3-1/2 in H x 19 in W x 14-1/4 in D
EU RoHS Indicator
N
Gross Weight Per Pack
23.8000 lb
Gross Weight per Pack Metric
10.80
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
18.50 in
Height [Metric]
46.9900 cm
Length
21.63 in
Length [Metric]
54.9402 cm
Maximum Operating Voltage
120-240VAC
Series
CTS2
Specifications
Rack Mount, Black
Standard
CSA Listed
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantCSA Certified
Sub Brand
AudioMaster
Type
2-Channel
Width
7.63 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Federal Signal
Manufacturer
Federal Signal
Frequency Rating
20 to 20000 Hz
Power Rating
300 W
Voltage Rating
120 to 240 VAC