or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Federal Signal
Federal Signal Vibratone® 500-120-1 Vibrating Bell Mechanism, 120 VAC, 0.08 A, Surface Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Federal Signal
Federal Signal Vibratone® 500-120-1 Vibrating Bell Mechanism, 120 VAC, 0.08 A, Surface Mount
SKU21765
MFGR #500-120-1
Your Cost: $188.83/ea
Federal Signal Vibratone® Vibrating Bell Mechanism, 120 VAC, 0.08 A, Surface Mount, -30 to 150 deg F Operating, Plastic/Steel, Gray, 4 in H x 4 in W x 2-1/8 in D
Federal Signal Vibratone® Vibrating Bell Mechanism, 120 VAC, 0.08 A, Surface Mount, -30 to 150 deg F Operating, Plastic/Steel, Gray, 4 in H x 4 in W x 2-1/8 in D
Amperage Rating 0.08 A Application Indoor/Outdoor ARRA Compliant C Brand Federal Signal Buy American Compliant C Catalog Number 500-120-1 Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 1.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8531809041 Height 4.50 in Height [Metric] 11.4300 cm Indoor|Outdoor Indoor/Outdoor Length 2.75 in Length [Metric] 6.9850 cm Manufacturer Federal Signal Material Plastic/Steel Mounting Surface Mounting Type Surface Operating Current 0.08 A Operating Voltage 120VAC Series 500 Specifications Met ARRA Compliant|BAA Compliant|UL Listed|cUL Listed|CSA Certified|FM Approved Standard UL Listed/cUL Listed/CSA Certified Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedcUL ListedCSA CertifiedFM Approved Stock Status NONSTOCK Sub Brand Vibratone Type Vibrating Mechanism For Models A4, A6 and A10 UNSPSC 46171602 UPC 11 78297930000 UPC 12 782979300007 Voltage Rating 120 VAC Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm Indoor/Outdoor Modular Design Provides Greater Flexibility Comes in three gong sizes (4, 6 or 10 in) Flying leads terminals Modular design provides greater flexibility
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.08 A |
| Application | Indoor/Outdoor |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Federal Signal |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 500-120-1 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 1.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8531809041 |
| Height | 4.50 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Indoor|Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Length | 2.75 in |
| Length [Metric] | 6.9850 cm |
| Manufacturer | Federal Signal |
| Material | Plastic/Steel |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Surface |
| Operating Current | 0.08 A |
| Operating Voltage | 120VAC |
| Series | 500 |
| Specifications Met | ARRA Compliant|BAA Compliant|UL Listed|cUL Listed|CSA Certified|FM Approved |
| Standard | UL Listed/cUL Listed/CSA Certified |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedcUL ListedCSA CertifiedFM Approved |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Vibratone |
| Type | Vibrating Mechanism For Models A4, A6 and A10 |
| UNSPSC | 46171602 |
| UPC 11 | 78297930000 |
| UPC 12 | 782979300007 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Indoor/Outdoor |
| Modular Design Provides Greater Flexibility |
| Comes in three gong sizes (4, 6 or 10 in) |
| Flying leads terminals |
| Modular design provides greater flexibility |