or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Panduit® PVS0305W2101Y Pre-Printed Arc Flash Label, 5 in W x 3-1/2 in H, Black/Orange/White, Vinyl
Custom_Product_Images_Illustration
Panduit® PVS0305W2101Y Pre-Printed Arc Flash Label, 5 in W x 3-1/2 in H, Black/Orange/White, Vinyl
SKU331267
MFGR #PVS0305W2101Y
Your Cost: $3.28/ea
List: Panduit® Arc Flash Label, Pre-Printed, 5 in Width, 3-1/2 in Height, POTENTIAL ARC FLASH HAZARD, PPE REQUIRED. Legend, Black/Orange/White, Vinyl
Panduit® Arc Flash Label, Pre-Printed, 5 in Width, 3-1/2 in Height, POTENTIAL ARC FLASH HAZARD, PPE REQUIRED. Legend, Black/Orange/White, Vinyl
Application Arc Flash Labeling ARRA Compliant Y Background Color Black/Orange Brand Panduit® Buy American Compliant Y Catalog Number PVS0305W2101Y Color Black/Orange/White Country of Origin CRI Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume UOM CF Gross Volume UOM Metric m3 Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.45 in Legend POTENTIAL ARC FLASH HAZARD, PPE REQUIRED. Legend Color Black, Orange Legend Style WARNING Legend|Background Color Black/Orange/White Length 5.15 in Length [Metric] 13.0810 cm Manufacturer Panduit® Material Adhesive Vinyl Returnable Y Series PVS Standard RoHS compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantNFPA 70E Stock Status NONSTOCK Type Arc Flash Sign UNSPSC 55121705 UPC 11 07498371319 UPC 12 07498371319 Width 3.95 in Width [Metric] 10.0330 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Labeling |
| ARRA Compliant | Y |
| Background Color | Black/Orange |
| Brand | Panduit® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | PVS0305W2101Y |
| Color | Black/Orange/White |
| Country of Origin | CRI |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume UOM | CF |
| Gross Volume UOM Metric | m3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.45 in |
| Legend | POTENTIAL ARC FLASH HAZARD, PPE REQUIRED. |
| Legend Color | Black, Orange |
| Legend Style | WARNING |
| Legend|Background Color | Black/Orange/White |
| Length | 5.15 in |
| Length [Metric] | 13.0810 cm |
| Manufacturer | Panduit® |
| Material | Adhesive Vinyl |
| Returnable | Y |
| Series | PVS |
| Standard | RoHS compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantNFPA 70E |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Arc Flash Sign |
| UNSPSC | 55121705 |
| UPC 11 | 07498371319 |
| UPC 12 | 07498371319 |
| Width | 3.95 in |
| Width [Metric] | 10.0330 cm |