Panduit® T038X000VPC-BK Continuous Cassette Tape, 0.38 in W, Blank, Black/White Legend/Background, Vinyl
Custom_Product_Images_Illustration
SKU237419
MFGR #T038X000VPC-BK
Panduit® Cassette Tape, Continuous, 25 ft Length, 0.38 in Width, Blank Legend, Black/White, Vinyl, Acrylic Pressure Sensitive Adhesive, For Use With: PanTher™ LS8E and Cougar™ LS9, P1 Hand-Held Thermal Transfer Printer, -58 to 176 deg F
Application
General Purpose
ARRA Compliant
Y
Background Color
White
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
T038X000VPC-BK
Color
White
Country of Origin
CRI
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Volume UOM
CF
Gross Volume UOM Metric
m3
Gross Weight Per Pack
0.1850 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.13
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
2.05 in
Height [Metric]
5.2070 cm
Legend|Background Color
Black/White
Length [Metric]
10.9220 cm
Returnable
Standard
RoHS compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant
Sub Brand
P1?„?
Suitable For Use With
PanTher™ LS8E and Cougar™ LS9 Handheld Thermal Transfer Printer
Type
Continuous Tape
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Panduit®
Manufacturer
Panduit®
Adhesive Type
Acrylic Pressure Sensitive
Legend
None
Length
4.30 in
Material
PVC
Width
2.85 in