Panduit® T031X000FJT Continuous Printable Labeling Tape, 0.31 in W, Printable Area No Legend, White Legend/Background
Custom_Product_Images_Illustration
SKU336919
MFGR #T031X000FJT
Panduit® Printable Labeling Tape, Continuous, 100 ft Length, 0.31 in Width, Printable Area No Legend Legend, White, Polyolefin, Acrylic Pressure Sensitive Adhesive, For Use With: TDP43ME Printer, -40 to 180 deg F
ARRA Compliant
Y
Background Color
White
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
T031X000FJT
Color
White
Country of Origin
USA
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Volume UOM
CF
Gross Volume UOM Metric
m3
Gross Weight Per Pack
0.5150 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.18
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
4.95 in
Height [Metric]
12.5730 cm
Legend|Background Color
Length [Metric]
13.2080 cm
Returnable
Standard
UL969, cUL C22.2, RoHS Compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant
Sub Brand
Pan-Code
Suitable For Use With
TDP43ME Printer
Type
Continuous Tape
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Panduit®
Manufacturer
Panduit®
Adhesive Type
Acrylic Pressure Sensitive
Legend
Printable Tape No Legend
Length
5.20 in
Material
Polyolefin
Width
5.15 in