or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 7021451 Positive Single Sided Turning Insert, SCGT3(2,5)1-MN2 WSM01 ANSI, Square, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 7021451 Positive Single Sided Turning Insert, SCGT3(2,5)1-MN2 WSM01 ANSI, Square, Carbide
SKUPDW~12584692
MFGR #SCGT3(2.5)1-MN2WSM01
$/ea
VALENITE Tiger-tec® Silver Turning Insert, Positive Single Sided, SCGT Insert, Square, 4 mm Maximum Depth of Cut, 9.525 mm Inscribed Circle, 3.97 mm Thickness, 9.525 mm Width, 9.525 mm Length, MN2 Chipbreaker, 0.4 mm Corner Radius, 4.4 mm Hole Dia, Manufacturer's Grade: WSM01, ANSI Code: SCGT3(2,5)1-MN2 WSM01, ISO Code: SCGT09T304-MN2 WSM01, 90 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated
VALENITE Tiger-tec® Silver Turning Insert, Positive Single Sided, SCGT Insert, Square, 4 mm Maximum Depth of Cut, 9.525 mm Inscribed Circle, 3.97 mm Thickness, 9.525 mm Width, 9.525 mm Length, MN2 Chipbreaker, 0.4 mm Corner Radius, 4.4 mm Hole Dia, Manufacturer's Grade: WSM01, ANSI Code: SCGT3(2,5)1-MN2 WSM01, ISO Code: SCGT09T304-MN2 WSM01, 90 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated
ANSI Code SCGT3(2,5)1-MN2 WSM01 Catalog Number SCGT3(2.5)1-MN2WSM01 Corner Radius 0.4 mm Country of Origin DE Finish PVD-TiAlN Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hole Diameter 4.4 mm Included Angle 90 ° ISO Code SCGT09T304-MN2 WSM01 Length 9.525 mm Relief Angle 7 ° Series Tiger-tec® Silver Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.97 mm Width 9.525 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker MN2 Cutting Direction Neutral For Use On High Temperature Alloys, Stainless Steel and Titanium Alloys Inscribed Circle 9.525 mm Insert Size 3(2,5)1 Insert Style SCGT Manufacturer's Grade WSM01 Material Carbide Material Grade M, S Maximum Depth of Cut 4 mm Rake Positive Seat Size 09 Shape Square HQ chipbreaker - sharp cutting performance with 3-D rake angle and double projection design TN6020 grade super micrograin cermet with superior wear resistance and toughness First choice cermet for steel and stainless steel cutting Polished rake face Precision finishing on steel and stainless materials 40 to 60 deg double countersink hole 4 cutting edges WSM01 - Applicable on high temperature alloys and austenitic stainless steels +/-0.025 mm corner point tolerance +/-0.13 mm thickness tolerance +/-0.025 mm inscribed circle tolerance 0.08 to 0.25 mm feed/rev 9.525 mm cutting edge length 11 deg rake
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | SCGT3(2,5)1-MN2 WSM01 |
| Catalog Number | SCGT3(2.5)1-MN2WSM01 |
| Corner Radius | 0.4 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | PVD-TiAlN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hole Diameter | 4.4 mm |
| Included Angle | 90 ° |
| ISO Code | SCGT09T304-MN2 WSM01 |
| Length | 9.525 mm |
| Relief Angle | 7 ° |
| Series | Tiger-tec® Silver |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.97 mm |
| Width | 9.525 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | MN2 |
| Cutting Direction | Neutral |
| For Use On | High Temperature Alloys, Stainless Steel and Titanium Alloys |
| Inscribed Circle | 9.525 mm |
| Insert Size | 3(2,5)1 |
| Insert Style | SCGT |
| Manufacturer's Grade | WSM01 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, S |
| Maximum Depth of Cut | 4 mm |
| Rake | Positive |
| Seat Size | 09 |
| Shape | Square |
| HQ chipbreaker - sharp cutting performance with 3-D rake angle and double projection design |
| TN6020 grade super micrograin cermet with superior wear resistance and toughness |
| First choice cermet for steel and stainless steel cutting |
| Polished rake face |
| Precision finishing on steel and stainless materials |
| 40 to 60 deg double countersink hole |
| 4 cutting edges |
| WSM01 - Applicable on high temperature alloys and austenitic stainless steels |
| +/-0.025 mm corner point tolerance |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| +/-0.025 mm inscribed circle tolerance |
| 0.08 to 0.25 mm feed/rev |
| 9.525 mm cutting edge length |
| 11 deg rake |