or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 7021264 Positive Single Sided Turning Insert, SCGT432-MM4 WSM01 ANSI, Square, SCGT Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 7021264 Positive Single Sided Turning Insert, SCGT432-MM4 WSM01 ANSI, Square, SCGT Insert
SKUPDW~12067134
MFGR #SCGT432-MM4WSM01
$/ea
VALENITE Tiger-tec® Silver Turning Insert, Positive Single Sided, SCGT Insert, Square, 3.5 mm Maximum Depth of Cut, 12.7 mm Inscribed Circle, 4.76 mm Thickness, 12.7 mm Width, 12.7 mm Length, MM4 Chipbreaker, 0.8 mm Corner Radius, 5.5 mm Hole Dia, Manufacturer's Grade: WSM01, ANSI Code: SCGT432-MM4 WSM01, ISO Code: SCGT120408-MM4 WSM01, 90 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/P
VALENITE Tiger-tec® Silver Turning Insert, Positive Single Sided, SCGT Insert, Square, 3.5 mm Maximum Depth of Cut, 12.7 mm Inscribed Circle, 4.76 mm Thickness, 12.7 mm Width, 12.7 mm Length, MM4 Chipbreaker, 0.8 mm Corner Radius, 5.5 mm Hole Dia, Manufacturer's Grade: WSM01, ANSI Code: SCGT432-MM4 WSM01, ISO Code: SCGT120408-MM4 WSM01, 90 deg Included Angle, 7 deg Relief Angle, Neutral Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/P
ANSI Code SCGT432-MM4 WSM01 Catalog Number SCGT432-MM4WSM01 Corner Radius 0.8 mm Country of Origin DE Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 5.5 mm Included Angle 90 deg ISO Code SCGT120408-MM4 WSM01 Length 12.7 mm Relief Angle 7 deg Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Type Positive Single Sided Width 12.7 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker MM4 Inscribed Circle 12.7 mm Insert Style SCGT Manufacturer's Grade WSM01 Material Carbide Material Grade M/P Maximum Depth of Cut 3.5 mm Shape Square MM4 Geometry - Periphery precision sintered/precision ground Secondary chip breaker groove Can be used universally in a wide range of applications Medium machining of stainless steels, high temperature alloys and steel Machining of long chipping materials 40 to 60 deg double countersink hole 4 cutting edges WSM01 - Applicable on high temperature alloys and austenitic stainless steels +/-0.025 mm corner point tolerance +/-0.13 mm thickness tolerance +/-0.025 mm inscribed circle tolerance 0.12 to 0.32 mm feed/rev 12.7 mm cutting edge length 11 deg rake
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | SCGT432-MM4 WSM01 |
| Catalog Number | SCGT432-MM4WSM01 |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 5.5 mm |
| Included Angle | 90 deg |
| ISO Code | SCGT120408-MM4 WSM01 |
| Length | 12.7 mm |
| Relief Angle | 7 deg |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Type | Positive Single Sided |
| Width | 12.7 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | MM4 |
| Inscribed Circle | 12.7 mm |
| Insert Style | SCGT |
| Manufacturer's Grade | WSM01 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/P |
| Maximum Depth of Cut | 3.5 mm |
| Shape | Square |
| MM4 Geometry - Periphery precision sintered/precision ground |
| Secondary chip breaker groove |
| Can be used universally in a wide range of applications |
| Medium machining of stainless steels, high temperature alloys and steel |
| Machining of long chipping materials |
| 40 to 60 deg double countersink hole |
| 4 cutting edges |
| WSM01 - Applicable on high temperature alloys and austenitic stainless steels |
| +/-0.025 mm corner point tolerance |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| +/-0.025 mm inscribed circle tolerance |
| 0.12 to 0.32 mm feed/rev |
| 12.7 mm cutting edge length |
| 11 deg rake |