or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 7132604 Positive Turning Insert, CPGW1.8(1.5)1FS-1 WDN10 ANSI, Rhombic, CPGW Insert, WDN10
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 7132604 Positive Turning Insert, CPGW1.8(1.5)1FS-1 WDN10 ANSI, Rhombic, CPGW Insert, WDN10
SKUPDW~12583969
MFGR #CPGW1.8(1.5)1FS-1WDN10
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code CPGW1.8(1.5)1FS-1 WDN10 Catalog Number CPGW1.8(1.5)1FS-1WDN10 Corner Radius 0.4 mm Finish Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Included Angle 80 deg ISO Code CPGW050204FS-1 WDN10 Relief Angle 11 deg Sub Brand Tiger-tec® Type Positive Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker FS-1 Insert Style CPGW Manufacturer's Grade WDN10 Material Carbide/Polycrystalline Maximum Depth of Cut 0.25 mm Shape Rhombic 40 to 60 deg double countersink hole 1 Cutting edge +/-0.025 mm corner point tolerance +/-0.13 mm thickness tolerance +/-0.025 mm inscribed circle tolerance 0.03 to 0.25 mm feed/rev 3 mm effective cutting edge length 0 deg rake
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | CPGW1.8(1.5)1FS-1 WDN10 |
| Catalog Number | CPGW1.8(1.5)1FS-1WDN10 |
| Corner Radius | 0.4 mm |
| Finish | Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Included Angle | 80 deg |
| ISO Code | CPGW050204FS-1 WDN10 |
| Relief Angle | 11 deg |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Type | Positive |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | FS-1 |
| Insert Style | CPGW |
| Manufacturer's Grade | WDN10 |
| Material | Carbide/Polycrystalline |
| Maximum Depth of Cut | 0.25 mm |
| Shape | Rhombic |
| 40 to 60 deg double countersink hole |
| 1 Cutting edge |
| +/-0.025 mm corner point tolerance |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| +/-0.025 mm inscribed circle tolerance |
| 0.03 to 0.25 mm feed/rev |
| 3 mm effective cutting edge length |
| 0 deg rake |