or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5954538 Top-Lok® Threading Insert, TLTF-2L 1125, TLTF Insert, 12 to 44, External/Internal Thread
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5954538 Top-Lok® Threading Insert, TLTF-2L 1125, TLTF Insert, 12 to 44, External/Internal Thread
SKU1065296
MFGR #5954538
Your Cost: $41.81/ea
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: Top-Lok®, TLTF Insert, 2L Insert, External/Internal, 0.0236 to 0.0787 in Pitch, 12 to 44, 2 Inscribed Circle, 0.219 in Thickness, 0.15 in Width, ANSI Code: TLTF-2L 1125, ISO Code: TLTF-2L 1125, 0.0029 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1125, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: Top-Lok®, TLTF Insert, 2L Insert, External/Internal, 0.0236 to 0.0787 in Pitch, 12 to 44, 2 Inscribed Circle, 0.219 in Thickness, 0.15 in Width, ANSI Code: TLTF-2L 1125, ISO Code: TLTF-2L 1125, 0.0029 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1125, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/P/S
Alternate Catalog Number TLTF-2L 1125 ANSI Code TLTF-2L 1125 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5954538 Corner Radius 0.003 in Country of Origin US Cutting Direction Left Hand Finish PVD-TiCrAlN+TiAlN Coated Gross Weight Per Pack 7.5200 lb Insert Size 2 Insert Style TLTF ISO Code TLTF-2L 1125 Item Group 315 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1125 Material Carbide Material Grade H, K, M, N, P, S Pitch 0.024 to 0.079 in Rake Neutral Series Top-Lok® Stock Status NONSTOCK Thickness 0.219 in Thread Type External/Internal UPC 11 69826254618 UPC 12 69826254618 Width 0.15 in 10 deg clearance 20 life cycle state Notch clamping 1.575 mm H theoretical thread 5 mounting style code 1 tooth count 2.794 mm profile distance 0 mm profile distance VP60 thread form 2 edges 2 insert seat size code
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | TLTF-2L 1125 |
| ANSI Code | TLTF-2L 1125 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5954538 |
| Corner Radius | 0.003 in |
| Country of Origin | US |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Finish | PVD-TiCrAlN+TiAlN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 7.5200 lb |
| Insert Size | 2 |
| Insert Style | TLTF |
| ISO Code | TLTF-2L 1125 |
| Item Group | 315 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1125 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H, K, M, N, P, S |
| Pitch | 0.024 to 0.079 in |
| Rake | Neutral |
| Series | Top-Lok® |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.219 in |
| Thread Type | External/Internal |
| UPC 11 | 69826254618 |
| UPC 12 | 69826254618 |
| Width | 0.15 in |
| 10 deg clearance |
| 20 life cycle state |
| Notch clamping |
| 1.575 mm H theoretical thread |
| 5 mounting style code |
| 1 tooth count |
| 2.794 mm profile distance |
| 0 mm profile distance |
| VP60 thread form |
| 2 edges |
| 2 insert seat size code |