or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735680 CoroCut® MB Thread Turning Head, MB-07TH100VM-10R 1025, MB-xxTH..VM..R Insert, 5 to 20 External/5 to 12 Internal, Internal/V-Profile 60 deg Thread, MB-07TH100VM-10R 1025
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735680 CoroCut® MB Thread Turning Head, MB-07TH100VM-10R 1025, MB-xxTH..VM..R Insert, 5 to 20 External/5 to 12 Internal, Internal/V-Profile 60 deg Thread, MB-07TH100VM-10R 1025
SKU1246909
MFGR #5735680
Your Cost: $38.12/ea
List: Sandvik Coromant Thread Turning Head, Series: CoroCut® MB, MB-xxTH..VM..R Insert, Internal/V-Profile 60 deg, 5 to 20 External/5 to 12 Internal, 0.2755 in Inscribed Circle, 0.1496 in Length, ANSI Code: MB-07TH100VM-10R 1025, ISO Code: MB-07TH100VM-10R 1025, Sharp Edge Chipbreaker, Positive Rake, Manufacturer's Grade: 1025, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Sandvik Coromant Thread Turning Head, Series: CoroCut® MB, MB-xxTH..VM..R Insert, Internal/V-Profile 60 deg, 5 to 20 External/5 to 12 Internal, 0.2755 in Inscribed Circle, 0.1496 in Length, ANSI Code: MB-07TH100VM-10R 1025, ISO Code: MB-07TH100VM-10R 1025, Sharp Edge Chipbreaker, Positive Rake, Manufacturer's Grade: 1025, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Alternate Catalog Number MB-07TH100VM-10R 1025 ANSI Code MB-07TH100VM-10R 1025 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735680 Country of Origin FR Cutting Direction Right Hand Finish PVD-TiAlN+TiN Coated Gross Weight Per Pack 7.1400 lb Inscribed Circle 0.276 in Insert Size 7 Insert Style MB-07TH ISO Code MB-07TH100VM-10R 1025 Item Group 325 Length 0.1496 in Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1025 Material Carbide Material Grade M, N, P, S Pitch 0.039 in Rake Positive Series CoroCut® MB Stock Status NONSTOCK Thread Standard 60 deg Partial Profile Thread Type Internal Threads Per Inch 20 to 25 UPC 11 69826229850 0.55 mm D maximum cutting 0.1 mm thread height difference F cutting edge condition code 0.12 mm spot chamfer Without coolant entry For use with MB-A0625-06-07, MB-A0625-06-07R, MB-E0500-12-07, MB-E0500-12-07R, MB-E0500-19-07 and MB-E0500-19-07R 0.8 mm H theoretical thread No coolant exit 7 mm Dia connection 10 mm Dia minimum bore 3.2 mm L functional 0 deg major cutting edge(Kappa) 3.8 mm L protruding 3.2 mm maximum overhang Screw clamp mounting 20 life cycle state
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MB-07TH100VM-10R 1025 |
| ANSI Code | MB-07TH100VM-10R 1025 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735680 |
| Country of Origin | FR |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | PVD-TiAlN+TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 7.1400 lb |
| Inscribed Circle | 0.276 in |
| Insert Size | 7 |
| Insert Style | MB-07TH |
| ISO Code | MB-07TH100VM-10R 1025 |
| Item Group | 325 |
| Length | 0.1496 in |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1025 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M, N, P, S |
| Pitch | 0.039 in |
| Rake | Positive |
| Series | CoroCut® MB |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Standard | 60 deg Partial Profile |
| Thread Type | Internal |
| Threads Per Inch | 20 to 25 |
| UPC 11 | 69826229850 |
| 0.55 mm D maximum cutting |
| 0.1 mm thread height difference |
| F cutting edge condition code |
| 0.12 mm spot chamfer |
| Without coolant entry |
| For use with MB-A0625-06-07, MB-A0625-06-07R, MB-E0500-12-07, MB-E0500-12-07R, MB-E0500-19-07 and MB-E0500-19-07R |
| 0.8 mm H theoretical thread |
| No coolant exit |
| 7 mm Dia connection |
| 10 mm Dia minimum bore |
| 3.2 mm L functional |
| 0 deg major cutting edge(Kappa) |
| 3.8 mm L protruding |
| 3.2 mm maximum overhang |
| Screw clamp mounting |
| 20 life cycle state |