or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735488 CoroCut® MB Thread Turning Head, MB-07TH050MM-10L 1025, MB-xxTH..MM..L Insert, 0.0196 in
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735488 CoroCut® MB Thread Turning Head, MB-07TH050MM-10L 1025, MB-xxTH..MM..L Insert, 0.0196 in
SKU1253284
MFGR #5735488
Your Cost: $41.98/ea
List: Sandvik Coromant Thread Turning Head, Series: CoroCut® MB, MB-xxTH..MM..L Insert, Internal/Metric 60 deg, 0.0196 in Pitch, 0.2755 in Inscribed Circle, 0.1496 in Length, ANSI Code: MB-07TH050MM-10L 1025, ISO Code: MB-07TH050MM-10L 1025, Manufacturer's Grade: 1025, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Sandvik Coromant Thread Turning Head, Series: CoroCut® MB, MB-xxTH..MM..L Insert, Internal/Metric 60 deg, 0.0196 in Pitch, 0.2755 in Inscribed Circle, 0.1496 in Length, ANSI Code: MB-07TH050MM-10L 1025, ISO Code: MB-07TH050MM-10L 1025, Manufacturer's Grade: 1025, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Alternate Catalog Number MB-07TH050MM-10L 1025 ANSI Code MB-07TH050MM-10L 1025 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735488 Chipbreaker M, N, P, S Country of Origin FR Cutting Direction Left Hand Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Left Insert Size Left Insert Style MB-xxTH..MM..L ISO Code MB-07TH050MM-10L 1025 Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1025 Material Carbide Material Grade M/N/P/S Pitch 0.0196 in Rake 1/2 mm Series CoroCut® MB Shape Carbide Stock Status NONSTOCK Thread Standard Metric Thread Type Internal/Metric 60 deg Threads Per Inch 1/2 mm Type 1025 UPC 11 69826231440 0.27 mm D maximum cutting 0.05 mm thread height difference F cutting edge condition code 0.06 mm spot chamfer Without coolant entry 0.45 mm H theoretical thread No coolant exit 7 mm Dia connection 10 mm Dia minimum bore 3.4 mm L functional 0 deg major cutting edge(Kappa) 3.8 mm L protruding 3.4 mm maximum overhang 20 life cycle state
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MB-07TH050MM-10L 1025 |
| ANSI Code | MB-07TH050MM-10L 1025 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735488 |
| Chipbreaker | M, N, P, S |
| Country of Origin | FR |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Insert Size | Left |
| Insert Style | MB-xxTH..MM..L |
| ISO Code | MB-07TH050MM-10L 1025 |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1025 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/N/P/S |
| Pitch | 0.0196 in |
| Rake | 1/2 mm |
| Series | CoroCut® MB |
| Shape | Carbide |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Type | Internal/Metric 60 deg |
| Threads Per Inch | 1/2 mm |
| Type | 1025 |
| UPC 11 | 69826231440 |
| 0.27 mm D maximum cutting |
| 0.05 mm thread height difference |
| F cutting edge condition code |
| 0.06 mm spot chamfer |
| Without coolant entry |
| 0.45 mm H theoretical thread |
| No coolant exit |
| 7 mm Dia connection |
| 10 mm Dia minimum bore |
| 3.4 mm L functional |
| 0 deg major cutting edge(Kappa) |
| 3.8 mm L protruding |
| 3.4 mm maximum overhang |
| 20 life cycle state |