or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735468 CoroCut® XS Carbide Blank, MAXL 3 300 H10F, MAXR/L3 Insert, MAXL 3 300 H10F
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735468 CoroCut® XS Carbide Blank, MAXL 3 300 H10F, MAXR/L3 Insert, MAXL 3 300 H10F
SKU1253299
MFGR #5735468
Your Cost: $29.92/ea
List: Sandvik Coromant Carbide Blank, Series: CoroCut® XS, MAXR/L3 Insert, 1/8 in Width, ANSI Code: MAXL 3 300 H10F, ISO Code: MAXL 3 300 H10F, Manufacturer's Grade: H10F, Left Hand, Carbide, Uncoated
Sandvik Coromant Carbide Blank, Series: CoroCut® XS, MAXR/L3 Insert, 1/8 in Width, ANSI Code: MAXL 3 300 H10F, ISO Code: MAXL 3 300 H10F, Manufacturer's Grade: H10F, Left Hand, Carbide, Uncoated
Alternate Catalog Number MAXL 3 300 H10F ANSI Code MAXL 3 300 H10F Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735468 Chipbreaker MA Corner Radius 0.002 Country of Origin JP Cutting Direction Left Hand Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.02200 lb Hand of Insert Left Included Angle CoroCut® XS Includes 1/8 in Inscribed Circle H10F Insert Size 1/8 in Insert Style MAXR/L3 ISO Code MAXL 3 300 H10F Item Group 325 Length 2 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H10F Material Carbide Pitch MAXR/L3 Rake Positive Series CoroCut® XS Shape CoroCut® XS Stock Status NONSTOCK Thickness Uncoated Thread Type Left Threads Per Inch Uncoated Type MAXL 3 300 H10F UPC 11 69826227850 Width 1/8 in Width UOM IN 20 life cycle state 2 edges
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MAXL 3 300 H10F |
| ANSI Code | MAXL 3 300 H10F |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735468 |
| Chipbreaker | MA |
| Corner Radius | 0.002 |
| Country of Origin | JP |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.02200 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Included Angle | CoroCut® XS |
| Includes | 1/8 in |
| Inscribed Circle | H10F |
| Insert Size | 1/8 in |
| Insert Style | MAXR/L3 |
| ISO Code | MAXL 3 300 H10F |
| Item Group | 325 |
| Length | 2 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H10F |
| Material | Carbide |
| Pitch | MAXR/L3 |
| Rake | Positive |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | CoroCut® XS |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | Uncoated |
| Thread Type | Left |
| Threads Per Inch | Uncoated |
| Type | MAXL 3 300 H10F |
| UPC 11 | 69826227850 |
| Width | 1/8 in |
| Width UOM | IN |
| 20 life cycle state |
| 2 edges |