or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 6424795 CoroCut® XS Threading Insert, MATR 3-MM01F-050-A 1105, Rectangle, MATR..MM..F Insert, External Thread, 0.0196 in, MATR 3-MM01F-050-A 1105
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 6424795 CoroCut® XS Threading Insert, MATR 3-MM01F-050-A 1105, Rectangle, MATR..MM..F Insert, External Thread, 0.0196 in, MATR 3-MM01F-050-A 1105
SKU1230506
MFGR #6424795
Your Cost: $72.48/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATR..MM..F Insert, 3 Insert, Rectangle, External, 0.0196 in Pitch, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATR 3-MM01F-050-A 1105, ISO Code: MATR 3-MM01F-050-A 1105, Chip Forming Chipbreaker, Positive Rake, 0.0027 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATR..MM..F Insert, 3 Insert, Rectangle, External, 0.0196 in Pitch, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATR 3-MM01F-050-A 1105, ISO Code: MATR 3-MM01F-050-A 1105, Chip Forming Chipbreaker, Positive Rake, 0.0027 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Alternate Catalog Number MATR 3-MM01F-050-A 1105 ANSI Code MATR 3-MM01F-050-A 1105 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 6424795 Chipbreaker Chip Forming Country of Origin TH Cutting Direction Right Hand Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Right Insert Size 3 Insert Style MATR..MM..F ISO Code MATR 3-MM01F-050-A 1105 Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1105 Material Carbide Material Grade M/N/P/S Pitch 0.0196 in Rake Positive Series CoroCut® XS Shape Rectangle Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Standard Metric Thread Type External Threads Per Inch Chip Forming Type 3.175 mm UPC 11 69826275339
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATR 3-MM01F-050-A 1105 |
| ANSI Code | MATR 3-MM01F-050-A 1105 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 6424795 |
| Chipbreaker | Chip Forming |
| Country of Origin | TH |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Insert Size | 3 |
| Insert Style | MATR..MM..F |
| ISO Code | MATR 3-MM01F-050-A 1105 |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1105 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/N/P/S |
| Pitch | 0.0196 in |
| Rake | Positive |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | Rectangle |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | Chip Forming |
| Type | 3.175 mm |
| UPC 11 | 69826275339 |