or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 6765583 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3-MM01F-075-A 1105, MATL..MM..F Insert, External Thread, 0.0295 in, MATL 3-MM01F-075-A 1105
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 6765583 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3-MM01F-075-A 1105, MATL..MM..F Insert, External Thread, 0.0295 in, MATL 3-MM01F-075-A 1105
SKU1254044
MFGR #6765583
Your Cost: $72.48/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL..MM..F Insert, External, 0.0295 in Pitch, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3-MM01F-075-A 1105, ISO Code: MATL 3-MM01F-075-A 1105, 0.0043 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/O/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL..MM..F Insert, External, 0.0295 in Pitch, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3-MM01F-075-A 1105, ISO Code: MATL 3-MM01F-075-A 1105, 0.0043 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/O/P/S
Alternate Catalog Number MATL 3-MM01F-075-A 1105 ANSI Code MATL 3-MM01F-075-A 1105 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 6765583 Chipbreaker M, N, O, P, S Country of Origin TH Cutting Direction Left Hand Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Left Insert Size 0.11 mm Insert Style MATL..MM..F ISO Code MATL 3-MM01F-075-A 1105 Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1105 Material Carbide Material Grade M/N/O/P/S Pitch 0.0295 in Rake 0.75 mm Series CoroCut® XS Shape 1105 Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Standard Metric Thread Type External Threads Per Inch M/N/O/P/S Type MATL..MM..F
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATL 3-MM01F-075-A 1105 |
| ANSI Code | MATL 3-MM01F-075-A 1105 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 6765583 |
| Chipbreaker | M, N, O, P, S |
| Country of Origin | TH |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Insert Size | 0.11 mm |
| Insert Style | MATL..MM..F |
| ISO Code | MATL 3-MM01F-075-A 1105 |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1105 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/N/O/P/S |
| Pitch | 0.0295 in |
| Rake | 0.75 mm |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | 1105 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Standard | Metric |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | M/N/O/P/S |
| Type | MATL..MM..F |