or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 6683810 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3-MM01F-040-A 1105, MATL..MM..F Insert, External Thread, 0.0157 in, MATL 3-MM01F-040-A 1105
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 6683810 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3-MM01F-040-A 1105, MATL..MM..F Insert, External Thread, 0.0157 in, MATL 3-MM01F-040-A 1105
SKU1254048
MFGR #6683810
Your Cost: $72.48/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL..MM..F Insert, External, 0.0157 in Pitch, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3-MM01F-040-A 1105, ISO Code: MATL 3-MM01F-040-A 1105, 0.0023 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/O/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL..MM..F Insert, External, 0.0157 in Pitch, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3-MM01F-040-A 1105, ISO Code: MATL 3-MM01F-040-A 1105, 0.0023 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/O/P/S
Alternate Catalog Number MATL 3-MM01F-040-A 1105 ANSI Code MATL 3-MM01F-040-A 1105 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 6683810 Chipbreaker M, N, O, P, S Country of Origin TH Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Left Insert Size PVD Coated Insert Style MATL..MM..F ISO Code MATL 3-MM01F-040-A 1105 Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1105 Material Carbide Material Grade M/N/O/P/S Pitch 0.0157 in Rake 0.4 mm Series CoroCut® XS Shape Carbide Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Type External Threads Per Inch 3.175 mm Type 1105
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATL 3-MM01F-040-A 1105 |
| ANSI Code | MATL 3-MM01F-040-A 1105 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 6683810 |
| Chipbreaker | M, N, O, P, S |
| Country of Origin | TH |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Insert Size | PVD Coated |
| Insert Style | MATL..MM..F |
| ISO Code | MATL 3-MM01F-040-A 1105 |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1105 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/N/O/P/S |
| Pitch | 0.0157 in |
| Rake | 0.4 mm |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | Carbide |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | 3.175 mm |
| Type | 1105 |