or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 6071745 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-C 1105, MATL-C Insert, 24 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0393 in, MATL 3 60-C 1105
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 6071745 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-C 1105, MATL-C Insert, 24 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0393 in, MATL 3 60-C 1105
SKU1253287
MFGR #6071745
Your Cost: $59.84/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-C Insert, External, 0.0137 to 0.0393 in Pitch, 24 to 72, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-C 1105, ISO Code: MATL 3 60-C 1105, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-C Insert, External, 0.0137 to 0.0393 in Pitch, 24 to 72, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-C 1105, ISO Code: MATL 3 60-C 1105, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Alternate Catalog Number MATL 3 60-C 1105 ANSI Code MATL 3 60-C 1105 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 6071745 Chipbreaker M, N, P, S Country of Origin JP Cutting Direction Left Hand Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Left Insert Size MATL-C Insert Style MATL-C ISO Code MATL 3 60-C 1105 Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1105 Material Carbide Material Grade M/N/P/S Pitch 0.0137 to 0.0393 in Rake 0.35 - 1 mm Series CoroCut® XS Shape CoroCut® XS Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Standard 60 deg Partial Profile Thread Type External Threads Per Inch 24 to 72 Type Left UPC 11 69826256157
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATL 3 60-C 1105 |
| ANSI Code | MATL 3 60-C 1105 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 6071745 |
| Chipbreaker | M, N, P, S |
| Country of Origin | JP |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Insert Size | MATL-C |
| Insert Style | MATL-C |
| ISO Code | MATL 3 60-C 1105 |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1105 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/N/P/S |
| Pitch | 0.0137 to 0.0393 in |
| Rake | 0.35 - 1 mm |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | CoroCut® XS |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Standard | 60 deg Partial Profile |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | 24 to 72 |
| Type | Left |
| UPC 11 | 69826256157 |