or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735477 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-N H13A, MATL-N Insert, 12 to 72, External Thread
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735477 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-N H13A, MATL-N Insert, 12 to 72, External Thread
SKU1253336
MFGR #5735477
Your Cost: $47.97/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-N Insert, 3L Insert, External, 0.0137 to 0.0787 in Pitch, 12 to 72, 3 Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-N H13A, ISO Code: MATL 3 60-N H13A, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: H13A, Left Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: N/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-N Insert, 3L Insert, External, 0.0137 to 0.0787 in Pitch, 12 to 72, 3 Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-N H13A, ISO Code: MATL 3 60-N H13A, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: H13A, Left Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: N/S
Alternate Catalog Number MATL 3 60-N H13A ANSI Code MATL 3 60-N H13A Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735477 Chipbreaker 0.05 mm Country of Origin JP Cutting Direction Left Hand Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Left Insert Size 3L Insert Style MATL-N ISO Code MATL 3 60-N H13A Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Grade N/S Pitch 0.0137 to 0.0787 in Rake MATL 3 60-N H13A Series CoroCut® XS Shape N/S Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Standard 60 deg Partial Profile Thread Type External Threads Per Inch 12 to 72 Type External UPC 11 69826241744
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATL 3 60-N H13A |
| ANSI Code | MATL 3 60-N H13A |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735477 |
| Chipbreaker | 0.05 mm |
| Country of Origin | JP |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Insert Size | 3L |
| Insert Style | MATL-N |
| ISO Code | MATL 3 60-N H13A |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Grade | N/S |
| Pitch | 0.0137 to 0.0787 in |
| Rake | MATL 3 60-N H13A |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | N/S |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Standard | 60 deg Partial Profile |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | 12 to 72 |
| Type | External |
| UPC 11 | 69826241744 |