or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5735475 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-C H13A, MATL-C Insert, 24 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0393 in, MATL 3 60-C H13A
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5735475 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-C H13A, MATL-C Insert, 24 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0393 in, MATL 3 60-C H13A
SKU1253290
MFGR #5735475
Your Cost: $47.97/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-C Insert, 3L Insert, External, 0.0137 to 0.0393 in Pitch, 24 to 72, 3 Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-C H13A, ISO Code: MATL 3 60-C H13A, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: H13A, Left Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: N/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-C Insert, 3L Insert, External, 0.0137 to 0.0393 in Pitch, 24 to 72, 3 Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-C H13A, ISO Code: MATL 3 60-C H13A, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: H13A, Left Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: N/S
Alternate Catalog Number MATL 3 60-C H13A ANSI Code MATL 3 60-C H13A Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735475 Chipbreaker 0.35 to 1 mm Country of Origin JP Cutting Direction Left Hand Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Left Insert Size 3L Insert Style MATL-C ISO Code MATL 3 60-C H13A Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Grade N/S Pitch 0.0137 to 0.0393 in Rake 3 Series CoroCut® XS Shape Uncoated Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Standard 60 deg Partial Profile Thread Type External Threads Per Inch 24 to 72 Type N/S UPC 11 69826241743
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATL 3 60-C H13A |
| ANSI Code | MATL 3 60-C H13A |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735475 |
| Chipbreaker | 0.35 to 1 mm |
| Country of Origin | JP |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Insert Size | 3L |
| Insert Style | MATL-C |
| ISO Code | MATL 3 60-C H13A |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Grade | N/S |
| Pitch | 0.0137 to 0.0393 in |
| Rake | 3 |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | Uncoated |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Standard | 60 deg Partial Profile |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | 24 to 72 |
| Type | N/S |
| UPC 11 | 69826241743 |