or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735473 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-A H13A, MATL-A Insert, 24 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0393 in, MATL 3 60-A H13A
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735473 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-A H13A, MATL-A Insert, 24 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0393 in, MATL 3 60-A H13A
SKU1253288
MFGR #5735473
Your Cost: $47.97/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-A Insert, 3L Insert, External, 0.0137 to 0.0393 in Pitch, 24 to 72, 3 Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-A H13A, ISO Code: MATL 3 60-A H13A, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: H13A, Left Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: N/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-A Insert, 3L Insert, External, 0.0137 to 0.0393 in Pitch, 24 to 72, 3 Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-A H13A, ISO Code: MATL 3 60-A H13A, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: H13A, Left Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: N/S
Alternate Catalog Number MATL 3 60-A H13A ANSI Code MATL 3 60-A H13A Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735473 Chipbreaker MATL 3 60-A H13A Country of Origin JP Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Left Insert Size 3L Insert Style MATL-A ISO Code MATL 3 60-A H13A Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Grade N/S Pitch 0.0137 to 0.0393 in Rake 3 Series CoroCut® XS Shape Left Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Type External Threads Per Inch 24 to 72 Type 24 to 72 UPC 11 69826242273
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATL 3 60-A H13A |
| ANSI Code | MATL 3 60-A H13A |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735473 |
| Chipbreaker | MATL 3 60-A H13A |
| Country of Origin | JP |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Insert Size | 3L |
| Insert Style | MATL-A |
| ISO Code | MATL 3 60-A H13A |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Grade | N/S |
| Pitch | 0.0137 to 0.0393 in |
| Rake | 3 |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | Left |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | 24 to 72 |
| Type | 24 to 72 |
| UPC 11 | 69826242273 |