or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735460 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-N 1105, MATL-N Insert, 12 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0787 in, MATL 3 60-N 1105
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735460 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-N 1105, MATL-N Insert, 12 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0787 in, MATL 3 60-N 1105
SKU1253349
MFGR #5735460
Your Cost: $59.84/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-N Insert, 3 Insert, External, 0.0137 to 0.0787 in Pitch, 12 to 72, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-N 1105, ISO Code: MATL 3 60-N 1105, Sharp Edge Chipbreaker, Positive Rake, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-N Insert, 3 Insert, External, 0.0137 to 0.0787 in Pitch, 12 to 72, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-N 1105, ISO Code: MATL 3 60-N 1105, Sharp Edge Chipbreaker, Positive Rake, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1105, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Alternate Catalog Number MATL 3 60-N 1105 ANSI Code MATL 3 60-N 1105 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735460 Chipbreaker Sharp Edge Country of Origin JP Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Left Insert Size 3 Insert Style MATL-N ISO Code MATL 3 60-N 1105 Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1105 Material Carbide Material Grade M/N/P/S Pitch 0.0137 to 0.0787 in Rake Positive Series CoroCut® XS Shape 1105 Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Type External Threads Per Inch 12 to 72 Type Left UPC 11 69826248748
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATL 3 60-N 1105 |
| ANSI Code | MATL 3 60-N 1105 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735460 |
| Chipbreaker | Sharp Edge |
| Country of Origin | JP |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Insert Size | 3 |
| Insert Style | MATL-N |
| ISO Code | MATL 3 60-N 1105 |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1105 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/N/P/S |
| Pitch | 0.0137 to 0.0787 in |
| Rake | Positive |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | 1105 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | 12 to 72 |
| Type | Left |
| UPC 11 | 69826248748 |