or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735459 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-N 1025, MATL-N Insert, 12 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0787 in, MATL 3 60-N 1025
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5735459 CoroCut® XS Threading Insert, MATL 3 60-N 1025, MATL-N Insert, 12 to 72, External Thread, 0.0137 to 0.0787 in, MATL 3 60-N 1025
SKU1253339
MFGR #5735459
Your Cost: $59.84/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-N Insert, 3L Insert, External, 0.0137 to 0.0787 in Pitch, 12 to 72, 0.118 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-N 1025, ISO Code: MATL 3 60-N 1025, Sharp Edge Chipbreaker, Positive Rake, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1025, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroCut® XS, MATL-N Insert, 3L Insert, External, 0.0137 to 0.0787 in Pitch, 12 to 72, 0.118 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, ANSI Code: MATL 3 60-N 1025, ISO Code: MATL 3 60-N 1025, Sharp Edge Chipbreaker, Positive Rake, 0.0019 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1025, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Alternate Catalog Number MATL 3 60-N 1025 ANSI Code MATL 3 60-N 1025 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5735459 Chipbreaker Sharp Edge Country of Origin JP Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Left Insert Size 3L Insert Style MATL-N ISO Code MATL 3 60-N 1025 Item Group 325 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1025 Material Carbide Material Grade M/N/P/S Pitch 0.0137 to 0.0787 in Rake Positive Series CoroCut® XS Shape 3 Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Thread Type External Threads Per Inch 12 to 72 Type External UPC 11 69826227846
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MATL 3 60-N 1025 |
| ANSI Code | MATL 3 60-N 1025 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5735459 |
| Chipbreaker | Sharp Edge |
| Country of Origin | JP |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Left |
| Insert Size | 3L |
| Insert Style | MATL-N |
| ISO Code | MATL 3 60-N 1025 |
| Item Group | 325 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1025 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/N/P/S |
| Pitch | 0.0137 to 0.0787 in |
| Rake | Positive |
| Series | CoroCut® XS |
| Shape | 3 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Thread Type | External |
| Threads Per Inch | 12 to 72 |
| Type | External |
| UPC 11 | 69826227846 |