or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5907046 CoroThread® 266 Threading Insert, 266RL-16VM01C002M 1135, T-Triangle, 266RL..VM..C Insert, 8 to 16, Internal Thread, 0.059 to 0.1181 in, 266RL-16VM01C002M 1135
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5907046 CoroThread® 266 Threading Insert, 266RL-16VM01C002M 1135, T-Triangle, 266RL..VM..C Insert, 8 to 16, Internal Thread, 0.059 to 0.1181 in, 266RL-16VM01C002M 1135
SKU608550
MFGR #5907046
Your Cost: $36.84/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroThread® 266, 266RL..VM..C Insert, 16 Insert, T-Triangle, Internal, 0.059 to 0.1181 in Pitch, 8 to 16, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, ANSI Code: 266RL-16VM01C002M 1135, ISO Code: 266RL-16VM01C002M 1135, C Chipbreaker, Neutral Rake, 0.0035 in Corner Radius, 60 deg Included Angle, Manufacturer's Grade: 1135, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/N/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroThread® 266, 266RL..VM..C Insert, 16 Insert, T-Triangle, Internal, 0.059 to 0.1181 in Pitch, 8 to 16, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, ANSI Code: 266RL-16VM01C002M 1135, ISO Code: 266RL-16VM01C002M 1135, C Chipbreaker, Neutral Rake, 0.0035 in Corner Radius, 60 deg Included Angle, Manufacturer's Grade: 1135, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/N/P/S
Alternate Catalog Number 266RL-16VM01C002M 1135 ANSI Code 266RL-16VM01C002M 1135 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5907046 Chipbreaker C Country of Origin SE Cutting Direction Right Hand Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Right Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 16 Insert Style 266RL..VM..C ISO Code 266RL-16VM01C002M 1135 Item Group 330 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1135 Material Carbide Material Grade K/M/N/P/S Pitch 0.059 to 0.1181 in Rake Neutral Series CoroThread® 266 Shape T-Triangle Stock Status NONSTOCK Thread Standard 60 deg Partial Profile Thread Type Internal Threads Per Inch 8 to 16 Type Right UPC 11 69826253829 UPC 12 69826253829
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 266RL-16VM01C002M 1135 |
| ANSI Code | 266RL-16VM01C002M 1135 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5907046 |
| Chipbreaker | C |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 16 |
| Insert Style | 266RL..VM..C |
| ISO Code | 266RL-16VM01C002M 1135 |
| Item Group | 330 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1135 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/M/N/P/S |
| Pitch | 0.059 to 0.1181 in |
| Rake | Neutral |
| Series | CoroThread® 266 |
| Shape | T-Triangle |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Standard | 60 deg Partial Profile |
| Thread Type | Internal |
| Threads Per Inch | 8 to 16 |
| Type | Right |
| UPC 11 | 69826253829 |
| UPC 12 | 69826253829 |