or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5757962 CoroThread® 266 Threading Insert, 266RL-16VM01A002M 1125, T-Triangle, 266RL..VM..A Insert, 8 to 16
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5757962 CoroThread® 266 Threading Insert, 266RL-16VM01A002M 1125, T-Triangle, 266RL..VM..A Insert, 8 to 16
SKU519684
MFGR #5757962
Your Cost: $36.84/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroThread® 266, 266RL..VM..A Insert, 16 Insert, T-Triangle, Internal, 0.059 to 0.1181 in Pitch, 8 to 16, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, ANSI Code: 266RL-16VM01A002M 1125, ISO Code: 266RL-16VM01A002M 1125, A Chipbreaker, Negative Rake, 0.0035 in Corner Radius, 60 deg Included Angle, Manufacturer's Grade: 1125, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/N/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroThread® 266, 266RL..VM..A Insert, 16 Insert, T-Triangle, Internal, 0.059 to 0.1181 in Pitch, 8 to 16, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, ANSI Code: 266RL-16VM01A002M 1125, ISO Code: 266RL-16VM01A002M 1125, A Chipbreaker, Negative Rake, 0.0035 in Corner Radius, 60 deg Included Angle, Manufacturer's Grade: 1125, Right Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/N/P/S
Alternate Catalog Number 266RL-16VM01A002M 1125 ANSI Code 266RL-16VM01A002M 1125 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5757962 Chipbreaker A Country of Origin IN Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Right Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 16 Insert Style 266RL..VM..A ISO Code 266RL-16VM01A002M 1125 Item Group 330 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1125 Material Carbide Material Grade K/M/N/P/S Pitch 0.059 to 0.1181 in Rake Negative Series CoroThread® 266 Shape T-Triangle Stock Status NONSTOCK Thread Type Internal Threads Per Inch 8 to 16 Type Negative UPC 11 69826249496 UPC 12 69826249496
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 266RL-16VM01A002M 1125 |
| ANSI Code | 266RL-16VM01A002M 1125 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5757962 |
| Chipbreaker | A |
| Country of Origin | IN |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 16 |
| Insert Style | 266RL..VM..A |
| ISO Code | 266RL-16VM01A002M 1125 |
| Item Group | 330 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1125 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/M/N/P/S |
| Pitch | 0.059 to 0.1181 in |
| Rake | Negative |
| Series | CoroThread® 266 |
| Shape | T-Triangle |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thread Type | Internal |
| Threads Per Inch | 8 to 16 |
| Type | Negative |
| UPC 11 | 69826249496 |
| UPC 12 | 69826249496 |