or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5757687 CoroThread® 266 Threading Insert, 266LG-16UN01A120M 1125, T-Triangle, 266LG..UN..A Insert, 12
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5757687 CoroThread® 266 Threading Insert, 266LG-16UN01A120M 1125, T-Triangle, 266LG..UN..A Insert, 12
SKU813484
MFGR #5757687
Your Cost: $36.84/ea
List: Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroThread® 266, 266LG..UN..A Insert, 16 Insert, T-Triangle, External, 12, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, ANSI Code: 266LG-16UN01A120M 1125, ISO Code: 266LG-16UN01A120M 1125, A Chipbreaker, Negative Rake, 60 deg Included Angle, Manufacturer's Grade: 1125, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/N/P/S
Sandvik Coromant Threading Insert, Series: CoroThread® 266, 266LG..UN..A Insert, 16 Insert, T-Triangle, External, 12, 3/8 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, ANSI Code: 266LG-16UN01A120M 1125, ISO Code: 266LG-16UN01A120M 1125, A Chipbreaker, Negative Rake, 60 deg Included Angle, Manufacturer's Grade: 1125, Left Hand, Carbide, PVD Coated, Material Grade: K/M/N/P/S
Alternate Catalog Number 266LG-16UN01A120M 1125 ANSI Code 266LG-16UN01A120M 1125 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5757687 Chipbreaker A Country of Origin SE Cutting Direction Left Hand Finish PVD-TiCrAlN+TiAlN Coated Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Included Angle 60 ° Inscribed Circle 3/8 in Insert Size 16 Insert Style 266LG ISO Code 266LG-16UN01A120M 1125 Item Group 330 Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 1125 Material Carbide Material Grade H, K, M, N, P, S Rake Negative Series CoroThread® 266 Shape Triangle Standards ISO 5864-1978 Stock Status NONSTOCK Thickness 0.156 in Thread Standard UN Thread Type External UPC 11 69826249281 UPC 12 69826249281
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 266LG-16UN01A120M 1125 |
| ANSI Code | 266LG-16UN01A120M 1125 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5757687 |
| Chipbreaker | A |
| Country of Origin | SE |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Finish | PVD-TiCrAlN+TiAlN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Included Angle | 60 ° |
| Inscribed Circle | 3/8 in |
| Insert Size | 16 |
| Insert Style | 266LG |
| ISO Code | 266LG-16UN01A120M 1125 |
| Item Group | 330 |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 1125 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H, K, M, N, P, S |
| Rake | Negative |
| Series | CoroThread® 266 |
| Shape | Triangle |
| Standards | ISO 5864-1978 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.156 in |
| Thread Standard | UN |
| Thread Type | External |
| UPC 11 | 69826249281 |
| UPC 12 | 69826249281 |