or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 6350734 CoroCut® MB, MB-11R300-15-18R 1025, MB..R Insert, Solid Carbide, 0.2362 in Max Depth of Cut, M/N/P/S
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 6350734 CoroCut® MB, MB-11R300-15-18R 1025, MB..R Insert, Solid Carbide, 0.2362 in Max Depth of Cut, M/N/P/S
SKU1230519
MFGR #6350734
Your Cost: $64.67/ea
List: Sandvik Coromant Profiling Head, Series: CoroCut® MB, MB..R Insert, 0.2362 in Maximum Depth of Cut, 0.433 in Inscribed Circle, 0.2519 in Length, R Chipbreaker, ANSI Code: MB-11R300-15-18R 1025, 0.059 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1025, Positive Rake, 2 deg Relief Angle, Right Hand, Solid Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Sandvik Coromant Profiling Head, Series: CoroCut® MB, MB..R Insert, 0.2362 in Maximum Depth of Cut, 0.433 in Inscribed Circle, 0.2519 in Length, R Chipbreaker, ANSI Code: MB-11R300-15-18R 1025, 0.059 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1025, Positive Rake, 2 deg Relief Angle, Right Hand, Solid Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Alternate Catalog Number MB-11R300-15-18R 1025 ANSI Code MB-11R300-15-18R 1025 Catalog Number 6350734 Corner Radius 0.059 in Country of Origin TH Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.02200 lb Hand of Insert Right ISO Code Solid Carbide Item Group 325 Length 0.2519 in Maximum Depth of Cut 0.2362 in Relief Angle 2 deg Series CoroCut® MB Thickness CoroCut® MB Type 6 mm UPC 11 69826273710 Width 2 deg Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker R Inscribed Circle 0.433 in Insert Size 1025 Insert Style MB..R Manufacturer's Grade 1025 Material Solid Carbide Material Grade M/N/P/S Rake Positive Shape R Without coolant entry 3 mm W cutting 0.05 mm cutting width tolerance No coolant exit 11 mm Dia connection 20 life cycle state 5.6 mm L functional 5.6 mm overhang 0 deg major cutting edge +/-0.02 mm corner radius tolerance 12 mm W functional ANSI Code: MB-11R300-15-18R 1025 ISO Code: MB-11R300-15-18R 1025
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MB-11R300-15-18R 1025 |
| ANSI Code | MB-11R300-15-18R 1025 |
| Catalog Number | 6350734 |
| Corner Radius | 0.059 in |
| Country of Origin | TH |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.02200 lb |
| Hand of Insert | Right |
| ISO Code | Solid Carbide |
| Item Group | 325 |
| Length | 0.2519 in |
| Maximum Depth of Cut | 0.2362 in |
| Relief Angle | 2 deg |
| Series | CoroCut® MB |
| Thickness | CoroCut® MB |
| Type | 6 mm |
| UPC 11 | 69826273710 |
| Width | 2 deg |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | R |
| Inscribed Circle | 0.433 in |
| Insert Size | 1025 |
| Insert Style | MB..R |
| Manufacturer's Grade | 1025 |
| Material | Solid Carbide |
| Material Grade | M/N/P/S |
| Rake | Positive |
| Shape | R |
| Without coolant entry |
| 3 mm W cutting |
| 0.05 mm cutting width tolerance |
| No coolant exit |
| 11 mm Dia connection |
| 20 life cycle state |
| 5.6 mm L functional |
| 5.6 mm overhang |
| 0 deg major cutting edge |
| +/-0.02 mm corner radius tolerance |
| 12 mm W functional |
| ANSI Code: MB-11R300-15-18R 1025 |
| ISO Code: MB-11R300-15-18R 1025 |