or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5735956 CoroCut® MB, MB-07T045-02-10L 1025, MB..T045 Insert, Solid Carbide, M/N/P/S
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5735956 CoroCut® MB, MB-07T045-02-10L 1025, MB..T045 Insert, Solid Carbide, M/N/P/S
SKU1253285
MFGR #5735956
Your Cost: $32.04/ea
List: Sandvik Coromant Profiling Head, Series: CoroCut® MB, MB..T045 Insert, 0.3937 in Inscribed Circle, 0.1889 in Length, ANSI Code: MB-07T045-02-10L 1025, 0.0078 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1025, 0 deg Rake, Left Hand, Solid Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Sandvik Coromant Profiling Head, Series: CoroCut® MB, MB..T045 Insert, 0.3937 in Inscribed Circle, 0.1889 in Length, ANSI Code: MB-07T045-02-10L 1025, 0.0078 in Corner Radius, Manufacturer's Grade: 1025, 0 deg Rake, Left Hand, Solid Carbide, PVD Coated, Material Grade: M/N/P/S
Alternate Catalog Number MB-07T045-02-10L 1025 ANSI Code MB-07T045-02-10L 1025 Catalog Number 5735956 Corner Radius 0.0078 in Country of Origin TH Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Left ISO Code 1 Item Group 325 Length 0.1889 in Maximum Depth of Cut 1025 Relief Angle 0 Series CoroCut® MB Thickness 10 mm Type Left UPC 11 69826231434 Width CoroCut® MB Stock Status NONSTOCK Brand Sandvik Coromant Manufacturer Sandvik Coromant Chipbreaker Solid Carbide Inscribed Circle 0.3937 in Insert Size PVD Coated Insert Style MB..T045 Manufacturer's Grade 1025 Material Solid Carbide Material Grade M/N/P/S Rake 0 deg Shape 0.2 mm Without coolant entry No coolant exit 7 mm Dia connection 45 deg cutting edge 0 deg inclination 20 life cycle state 2 mm L functional 4 mm protruding 2 mm overhang 42 deg ramping 5.8 mm W functional ANSI Code: MB-07T045-02-10L 1025 ISO Code: MB-07T045-02-10L 1025
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MB-07T045-02-10L 1025 |
| ANSI Code | MB-07T045-02-10L 1025 |
| Catalog Number | 5735956 |
| Corner Radius | 0.0078 in |
| Country of Origin | TH |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Left |
| ISO Code | 1 |
| Item Group | 325 |
| Length | 0.1889 in |
| Maximum Depth of Cut | 1025 |
| Relief Angle | 0 |
| Series | CoroCut® MB |
| Thickness | 10 mm |
| Type | Left |
| UPC 11 | 69826231434 |
| Width | CoroCut® MB |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Chipbreaker | Solid Carbide |
| Inscribed Circle | 0.3937 in |
| Insert Size | PVD Coated |
| Insert Style | MB..T045 |
| Manufacturer's Grade | 1025 |
| Material | Solid Carbide |
| Material Grade | M/N/P/S |
| Rake | 0 deg |
| Shape | 0.2 mm |
| Without coolant entry |
| No coolant exit |
| 7 mm Dia connection |
| 45 deg cutting edge |
| 0 deg inclination |
| 20 life cycle state |
| 2 mm L functional |
| 4 mm protruding |
| 2 mm overhang |
| 42 deg ramping |
| 5.8 mm W functional |
| ANSI Code: MB-07T045-02-10L 1025 |
| ISO Code: MB-07T045-02-10L 1025 |