or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 5887071 Negative Indexable Milling Insert, SNGX120512-F57 WKP35S ANSI, Square, SNGX Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 5887071 Negative Indexable Milling Insert, SNGX120512-F57 WKP35S ANSI, Square, SNGX Insert
SKUPDW~9957996
MFGR #SNGX120512-F57WKP35S
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code SNGX120512-F57 WKP35S Catalog Number SNGX120512-F57WKP35S Corner Radius 1.2 mm Country of Origin DE Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 6.1 mm ISO Code SNGX120512-F57 WKP35S Lead Angle 0 deg Length 12.7 mm Sub Brand Tiger-tec® Thickness 6.4 mm Type Negative Width 12.7 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker F57 Inscribed Circle 12.7 mm Insert Style Tiger?tec® Silver Manufacturer's Grade WKP35S Material Carbide Material Grade K/P Rake 16 deg Shape Square F57 Geometry - The universal one For good machining conditions Low cutting force Medium feed rates Two waves on the flank face +/-0.025 mm cutting edge tolerance +/-0.025 mm inscribed circle tolerance +/-0.13 mm thickness tolerance 4 cutting edges
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | SNGX120512-F57 WKP35S |
| Catalog Number | SNGX120512-F57WKP35S |
| Corner Radius | 1.2 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 6.1 mm |
| ISO Code | SNGX120512-F57 WKP35S |
| Lead Angle | 0 deg |
| Length | 12.7 mm |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 6.4 mm |
| Type | Negative |
| Width | 12.7 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | F57 |
| Inscribed Circle | 12.7 mm |
| Insert Style | Tiger?tec® Silver |
| Manufacturer's Grade | WKP35S |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/P |
| Rake | 16 deg |
| Shape | Square |
| F57 Geometry - The universal one |
| For good machining conditions |
| Low cutting force |
| Medium feed rates |
| Two waves on the flank face |
| +/-0.025 mm cutting edge tolerance |
| +/-0.025 mm inscribed circle tolerance |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| 4 cutting edges |