or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Gold 7170590 Negative Indexable Milling Insert, SNGX1205ZNN-F57 WKP35G ANSI, Square, SNGX Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Gold 7170590 Negative Indexable Milling Insert, SNGX1205ZNN-F57 WKP35G ANSI, Square, SNGX Insert
SKUPDW~12584820
MFGR #SNGX1205ZNN-F57WKP35G
$/ea
Tiger-tec® Gold is a new Walter technology platform for unique indexable insert coatings. These are produced using the innovative ultra low pressure method (ULP-CVD). The special titanium aluminium nitride layer makes them highly resistant to abrasion, hairline cracks, oxidation and plastic deformation, as well as ensuring maximum tool life and process reliability.
Tiger-tec® Gold is a new Walter technology platform for unique indexable insert coatings. These are produced using the innovative ultra low pressure method (ULP-CVD). The special titanium aluminium nitride layer makes them highly resistant to abrasion, hairline cracks, oxidation and plastic deformation, as well as ensuring maximum tool life and process reliability.
ANSI Code SNGX1205ZNN-F57 WKP35G Catalog Number SNGX1205ZNN-F57WKP35G Corner Radius 0.8 mm Country of Origin DE Finish CVD-TiAlN+TiN Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 6.1 mm ISO Code SNGX1205ZNN-F57 WKP35G Lead Angle 0 ° Length 12.7 mm Material Application Cast Iron and Steel Series Tiger?tec® Gold Sub Brand Tiger-tec® Thickness 6.4 mm Width 12.7 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker F57 Inscribed Circle 12.7 mm Insert Size 1205 Insert Style SNGX Manufacturer's Grade WKP35G Material Carbide Material Grade K, P Rake Negative Shape Square F57 Geometry - The universal one For good machining conditions Low cutting force Medium feed rates Two waves on the flank face Optimized wear characteristics for a significantly longer tool life Optimum cutting data due to a reduction in visible wear rate Maximum process reliability thanks to the tough cutting edge Gold colored top layer provides optimum wear detection Excellent combination of wear resistance and toughness for milling For moderate to high cutting speeds, dry milling or use with coolant, roughing steel and cast iron workpieces +/-0.025 mm cutting edge tolerance +/-0.025 mm inscribed circle tolerance +/-0.13 mm thickness tolerance 1.2 mm width face chamfer 4 cutting edges
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | SNGX1205ZNN-F57 WKP35G |
| Catalog Number | SNGX1205ZNN-F57WKP35G |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD-TiAlN+TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 6.1 mm |
| ISO Code | SNGX1205ZNN-F57 WKP35G |
| Lead Angle | 0 ° |
| Length | 12.7 mm |
| Material Application | Cast Iron and Steel |
| Series | Tiger?tec® Gold |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 6.4 mm |
| Width | 12.7 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | F57 |
| Inscribed Circle | 12.7 mm |
| Insert Size | 1205 |
| Insert Style | SNGX |
| Manufacturer's Grade | WKP35G |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K, P |
| Rake | Negative |
| Shape | Square |
| F57 Geometry - The universal one |
| For good machining conditions |
| Low cutting force |
| Medium feed rates |
| Two waves on the flank face |
| Optimized wear characteristics for a significantly longer tool life |
| Optimum cutting data due to a reduction in visible wear rate |
| Maximum process reliability thanks to the tough cutting edge |
| Gold colored top layer provides optimum wear detection |
| Excellent combination of wear resistance and toughness for milling |
| For moderate to high cutting speeds, dry milling or use with coolant, roughing steel and cast iron workpieces |
| +/-0.025 mm cutting edge tolerance |
| +/-0.025 mm inscribed circle tolerance |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| 1.2 mm width face chamfer |
| 4 cutting edges |