or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5749496 ModulMill Milling Insert, SEM 43A 235 ANSI, S-Square, SEMN Insert, SEMN 12 04 AZ 235 ISO, Carbide, 235
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5749496 ModulMill Milling Insert, SEM 43A 235 ANSI, S-Square, SEMN Insert, SEMN 12 04 AZ 235 ISO, Carbide, 235
SKU81463
MFGR #5749496
Your Cost: $24.24/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: ModulMill, SEMN Insert, S-Square, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5275 in Length, 0.0472 in Corner Radius, 0 deg Rake, Manufacturer's Grade: 235, ANSI Code: SEM 43A 235, ISO Code: SEMN 12 04 AZ 235, Neutral Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: M/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: ModulMill, SEMN Insert, S-Square, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5275 in Length, 0.0472 in Corner Radius, 0 deg Rake, Manufacturer's Grade: 235, ANSI Code: SEM 43A 235, ISO Code: SEMN 12 04 AZ 235, Neutral Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: M/P
Alternate Catalog Number SEM 43A 235 ANSI Code SEM 43A 235 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5749496 Chipbreaker SEM 43A 235 Country of Origin IN Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Neutral Insert Size 12.7 mm Insert Style SEMN ISO Code SEMN 12 04 AZ 235 Item Group 150 Lead Angle Carbide Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 235 Material Carbide Material Grade M/P Maximum Depth of Cut 4.76 mm Rake 0 deg Series ModulMill Shape S-Square Stock Status NONSTOCK Type ModulMill UPC 11 69826273115 UPC 12 69826273115
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SEM 43A 235 |
| ANSI Code | SEM 43A 235 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5749496 |
| Chipbreaker | SEM 43A 235 |
| Country of Origin | IN |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Insert Size | 12.7 mm |
| Insert Style | SEMN |
| ISO Code | SEMN 12 04 AZ 235 |
| Item Group | 150 |
| Lead Angle | Carbide |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 235 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/P |
| Maximum Depth of Cut | 4.76 mm |
| Rake | 0 deg |
| Series | ModulMill |
| Shape | S-Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | ModulMill |
| UPC 11 | 69826273115 |
| UPC 12 | 69826273115 |