or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5749671 ModulMill Milling Insert, SEK 53A 4230, S-Square, SEKN Insert, Carbide, 4230, SEKN 15 04 AZ 4230
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5749671 ModulMill Milling Insert, SEK 53A 4230, S-Square, SEKN Insert, Carbide, 4230, SEKN 15 04 AZ 4230
SKU1250076
MFGR #5749671
Your Cost: $34.71/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: ModulMill, SEKN Insert, S-Square, 5/8 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 5/8 in Length, 0.059 in Corner Radius, 0 deg Rake, Manufacturer's Grade: 4230, ANSI Code: SEK 53A 4230, ISO Code: SEKN 15 04 AZ 4230, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: ModulMill, SEKN Insert, S-Square, 5/8 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 5/8 in Length, 0.059 in Corner Radius, 0 deg Rake, Manufacturer's Grade: 4230, ANSI Code: SEK 53A 4230, ISO Code: SEKN 15 04 AZ 4230, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/P
Alternate Catalog Number SEK 53A 4230 ANSI Code SEK 53A 4230 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5749671 Chipbreaker SEK 53A 4230 Country of Origin JP Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Neutral Insert Size 15.87 mm Insert Style SEKN ISO Code SEKN 15 04 AZ 4230 Item Group 150 Lead Angle Carbide Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 4230 Material Carbide Material Application Cast Iron and Steel Material Grade K/P Rake 0 deg Relief Angle S - Square Series ModulMill Shape S-Square Stock Status NONSTOCK Type ModulMill UPC 11 69826247127 Width UOM IN
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SEK 53A 4230 |
| ANSI Code | SEK 53A 4230 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5749671 |
| Chipbreaker | SEK 53A 4230 |
| Country of Origin | JP |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Insert Size | 15.87 mm |
| Insert Style | SEKN |
| ISO Code | SEKN 15 04 AZ 4230 |
| Item Group | 150 |
| Lead Angle | Carbide |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 4230 |
| Material | Carbide |
| Material Application | Cast Iron and Steel |
| Material Grade | K/P |
| Rake | 0 deg |
| Relief Angle | S - Square |
| Series | ModulMill |
| Shape | S-Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | ModulMill |
| UPC 11 | 69826247127 |
| Width UOM | IN |