or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5749492 ModulMill Milling Insert, SEK 42A 4230 ANSI, S-Square, SEKN Insert, SEKN 12 03 AZ 4230 ISO, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5749492 ModulMill Milling Insert, SEK 42A 4230 ANSI, S-Square, SEKN Insert, SEKN 12 03 AZ 4230 ISO, Carbide
SKU516246
MFGR #5749492
Your Cost: $23.22/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: ModulMill, SEKN Insert, S-Square, 1/2 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, 0.5275 in Length, 0.0472 in Corner Radius, 0 deg Rake, Manufacturer's Grade: 4230, ANSI Code: SEK 42A 4230, ISO Code: SEKN 12 03 AZ 4230, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: ModulMill, SEKN Insert, S-Square, 1/2 in Inscribed Circle, 1/8 in Thickness, 0.5275 in Length, 0.0472 in Corner Radius, 0 deg Rake, Manufacturer's Grade: 4230, ANSI Code: SEK 42A 4230, ISO Code: SEKN 12 03 AZ 4230, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/P
Alternate Catalog Number SEK 42A 4230 ANSI Code SEK 42A 4230 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5749492 Chipbreaker 12.7 mm Country of Origin JP Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Insert Size 4230 Insert Style SEKN ISO Code SEKN 12 03 AZ 4230 Item Group 150 Lead Angle Carbide Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 4230 Material Carbide Material Grade K/P Rake 0 deg Series ModulMill Shape S-Square Stock Status NONSTOCK Thickness 1/8 in Type 12.7 mm UPC 11 69826247123 UPC 12 69826247123
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SEK 42A 4230 |
| ANSI Code | SEK 42A 4230 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5749492 |
| Chipbreaker | 12.7 mm |
| Country of Origin | JP |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Insert Size | 4230 |
| Insert Style | SEKN |
| ISO Code | SEKN 12 03 AZ 4230 |
| Item Group | 150 |
| Lead Angle | Carbide |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 4230 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/P |
| Rake | 0 deg |
| Series | ModulMill |
| Shape | S-Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 1/8 in |
| Type | 12.7 mm |
| UPC 11 | 69826247123 |
| UPC 12 | 69826247123 |