or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5749476 ModulMill Milling Insert, SEK 43A 530, S-Square, SEKN Insert, Carbide, 530, SEKN 12 04 AZ 530
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5749476 ModulMill Milling Insert, SEK 43A 530, S-Square, SEKN Insert, Carbide, 530, SEKN 12 04 AZ 530
SKU1250054
MFGR #5749476
Your Cost: $21.10/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: ModulMill, SEKN Insert, S-Square, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5275 in Length, 0.0472 in Corner Radius, 0 deg Rake, Manufacturer's Grade: 530, ANSI Code: SEK 43A 530, ISO Code: SEKN 12 04 AZ 530, Neutral Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: H/M/N/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: ModulMill, SEKN Insert, S-Square, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5275 in Length, 0.0472 in Corner Radius, 0 deg Rake, Manufacturer's Grade: 530, ANSI Code: SEK 43A 530, ISO Code: SEKN 12 04 AZ 530, Neutral Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: H/M/N/P
Alternate Catalog Number SEK 43A 530 ANSI Code SEK 43A 530 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5749476 Chipbreaker SEK 43A 530 Country of Origin JP Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Neutral Insert Size 12.7 mm Insert Style SEKN ISO Code SEKN 12 04 AZ 530 Item Group 150 Lead Angle Carbide Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 530 Material Carbide Material Grade H/M/N/P Rake 0 deg Series ModulMill Shape S-Square Stock Status NONSTOCK Type ModulMill UPC 11 69826234895 Warranty 4.76 mm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SEK 43A 530 |
| ANSI Code | SEK 43A 530 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5749476 |
| Chipbreaker | SEK 43A 530 |
| Country of Origin | JP |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Insert Size | 12.7 mm |
| Insert Style | SEKN |
| ISO Code | SEKN 12 04 AZ 530 |
| Item Group | 150 |
| Lead Angle | Carbide |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 530 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | H/M/N/P |
| Rake | 0 deg |
| Series | ModulMill |
| Shape | S-Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | ModulMill |
| UPC 11 | 69826234895 |
| Warranty | 4.76 mm |