or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant 5749432 ModulMill Milling Insert, SEK 43A 2040, S-Square, SEKN Insert, Carbide, 2040, SEKN 12 04 AZ 2040
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant 5749432 ModulMill Milling Insert, SEK 43A 2040, S-Square, SEKN Insert, Carbide, 2040, SEKN 12 04 AZ 2040
SKU1250053
MFGR #5749432
Your Cost: $26.97/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: ModulMill, SEKN Insert, S-Square, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5275 in Length, 0.0472 in Corner Radius, 0 deg Rake, Manufacturer's Grade: 2040, ANSI Code: SEK 43A 2040, ISO Code: SEKN 12 04 AZ 2040, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: M/P/S
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: ModulMill, SEKN Insert, S-Square, 1/2 in Inscribed Circle, 0.1874 in Thickness, 0.5275 in Length, 0.0472 in Corner Radius, 0 deg Rake, Manufacturer's Grade: 2040, ANSI Code: SEK 43A 2040, ISO Code: SEKN 12 04 AZ 2040, Neutral Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: M/P/S
Alternate Catalog Number SEK 43A 2040 ANSI Code SEK 43A 2040 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5749432 Chipbreaker SEK 43A 2040 Country of Origin JP Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Neutral Insert Size 12.7 mm Insert Style SEKN ISO Code SEKN 12 04 AZ 2040 Item Group 150 Lead Angle Carbide Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 2040 Material Carbide Material Grade M/P/S Rake 0 deg Relief Angle S - Square Series ModulMill Shape S-Square Stock Status NONSTOCK Type ModulMill UPC 11 69826228360
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SEK 43A 2040 |
| ANSI Code | SEK 43A 2040 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5749432 |
| Chipbreaker | SEK 43A 2040 |
| Country of Origin | JP |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Insert Size | 12.7 mm |
| Insert Style | SEKN |
| ISO Code | SEKN 12 04 AZ 2040 |
| Item Group | 150 |
| Lead Angle | Carbide |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 2040 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/P/S |
| Rake | 0 deg |
| Relief Angle | S - Square |
| Series | ModulMill |
| Shape | S-Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | ModulMill |
| UPC 11 | 69826228360 |