or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 5006051 Positive Indexable Milling Insert, SEHW1204AFN WTP35 ANSI, Square, SEHW Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 5006051 Positive Indexable Milling Insert, SEHW1204AFN WTP35 ANSI, Square, SEHW Insert
SKUPDW~9957959
MFGR #SEHW43AFNWTP35
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code Tiger?tec® Catalog Number SEHW43AFNWTP35 Corner Radius 0.8 mm Country of Origin DE Finish Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 5.5 mm ISO Code SEHW1204AFN WTP35 Lead Angle 20 deg Length 12.7 mm Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Type Positive Width 12.7 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker A57 Inscribed Circle 12.7 mm Insert Style SEHW Manufacturer's Grade WTP35 Material Carbide Material Grade P Rake 0 deg Shape Square A57 Geometry - The special one For unfavorable machining conditions Maximum cutting edge stability High feed rates Straight border (no wave on the flank face) +/-0.013 mm cutting edge tolerance +/-0.013 mm inscribed circle tolerance +/-0.025 mm thickness tolerance 2 mm width face chamfer 4 cutting edges 40 to 60 deg double countersink hole 45 deg approach
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | Tiger?tec® |
| Catalog Number | SEHW43AFNWTP35 |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 5.5 mm |
| ISO Code | SEHW1204AFN WTP35 |
| Lead Angle | 20 deg |
| Length | 12.7 mm |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Type | Positive |
| Width | 12.7 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | A57 |
| Inscribed Circle | 12.7 mm |
| Insert Style | SEHW |
| Manufacturer's Grade | WTP35 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | P |
| Rake | 0 deg |
| Shape | Square |
| A57 Geometry - The special one |
| For unfavorable machining conditions |
| Maximum cutting edge stability |
| High feed rates |
| Straight border (no wave on the flank face) |
| +/-0.013 mm cutting edge tolerance |
| +/-0.013 mm inscribed circle tolerance |
| +/-0.025 mm thickness tolerance |
| 2 mm width face chamfer |
| 4 cutting edges |
| 40 to 60 deg double countersink hole |
| 45 deg approach |