or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 6111194 Positive Indexable Milling Insert, ROHX1204M0-D67 W3536 ANSI, Round, ROHX Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 6111194 Positive Indexable Milling Insert, ROHX1204M0-D67 W3536 ANSI, Round, ROHX Insert
SKUPDW~9957535
MFGR #ROHX1204M0-D67W3536
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code ROHX1204M0-D67 W3536 Catalog Number ROHX1204M0-D67W3536 Corner Radius 6 mm Country of Origin DE Finish PVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 4.4 mm ISO Code ROHX1204M0-D67 W3536 Lead Angle 11 deg Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Type Positive Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker D67 Inscribed Circle 12 mm Insert Style Tiger?tec® Manufacturer's Grade W3536 Material Carbide Material Grade M/P/S Rake 10 deg Shape Round D67 Geometry - The powerful one High cutting edge stability For machining high alloy and high tensile steels and Ni-based alloys High level of accuracy +/-0.013 mm cutting edge tolerance +/-0.013 mm inscribed circle tolerance +/-0.025 mm thickness tolerance 4 cutting edges
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | ROHX1204M0-D67 W3536 |
| Catalog Number | ROHX1204M0-D67W3536 |
| Corner Radius | 6 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | PVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 4.4 mm |
| ISO Code | ROHX1204M0-D67 W3536 |
| Lead Angle | 11 deg |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Type | Positive |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | D67 |
| Inscribed Circle | 12 mm |
| Insert Style | Tiger?tec® |
| Manufacturer's Grade | W3536 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | M/P/S |
| Rake | 10 deg |
| Shape | Round |
| D67 Geometry - The powerful one |
| High cutting edge stability |
| For machining high alloy and high tensile steels and Ni-based alloys |
| High level of accuracy |
| +/-0.013 mm cutting edge tolerance |
| +/-0.013 mm inscribed circle tolerance |
| +/-0.025 mm thickness tolerance |
| 4 cutting edges |