or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 5888004 Positive Indexable Milling Insert, ROHX1204M0T-A27 WKP35S ANSI, Round, ROHX Insert
Custom_Product_Images_Illustration
Walter (Valentine)
Valenite Tiger-tec® Silver 5888004 Positive Indexable Milling Insert, ROHX1204M0T-A27 WKP35S ANSI, Round, ROHX Insert
SKUPDW~9957546
MFGR #ROHX1204M0T-A27WKP35S
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code ROHX1204M0T-A27 WKP35S Catalog Number ROHX1204M0T-A27WKP35S Corner Radius 6 mm Country of Origin DE Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 4.4 mm ISO Code ROHX1204M0T-A27 WKP35S Lead Angle 11 deg Sub Brand Tiger-tec® Thickness 4.76 mm Type Positive Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker A27 Inscribed Circle 12 mm Insert Style Tiger?tec® Silver Manufacturer's Grade WKP35S Material Carbide Material Grade K/P Rake 0 deg Shape Round A27 Geometry - The stable one For unfavorable machining conditions Maximum cutting edge stability High feed rates +/-0.013 mm cutting edge tolerance +/-0.013 mm inscribed circle tolerance +/-0.025 mm thickness tolerance 4 cutting edges
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | ROHX1204M0T-A27 WKP35S |
| Catalog Number | ROHX1204M0T-A27WKP35S |
| Corner Radius | 6 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 4.4 mm |
| ISO Code | ROHX1204M0T-A27 WKP35S |
| Lead Angle | 11 deg |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 4.76 mm |
| Type | Positive |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | A27 |
| Inscribed Circle | 12 mm |
| Insert Style | Tiger?tec® Silver |
| Manufacturer's Grade | WKP35S |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/P |
| Rake | 0 deg |
| Shape | Round |
| A27 Geometry - The stable one |
| For unfavorable machining conditions |
| Maximum cutting edge stability |
| High feed rates |
| +/-0.013 mm cutting edge tolerance |
| +/-0.013 mm inscribed circle tolerance |
| +/-0.025 mm thickness tolerance |
| 4 cutting edges |