or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 5918028 Positive Single Sided Indexable Milling Insert, RDMT0803M0-D57 WKP35S ANSI, Round
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 5918028 Positive Single Sided Indexable Milling Insert, RDMT0803M0-D57 WKP35S ANSI, Round
SKUPDW~9957390
MFGR #RDMT0803M0-D57WKP35S
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter is offering a world first in coating technology for indexable inserts. The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations, and increases toughness and temperature resistance for significantly higher cutting data.
ANSI Code RDMT0803M0-D57 WKP35S Catalog Number RDMT0803M0-D57WKP35S Corner Radius 4 mm Country of Origin DE Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Neutral Hole Diameter 3.4 mm ISO Code RDMT0803M0-D57 WKP35S Lead Angle 15 deg Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.18 mm Type Positive Single Sided Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker D57 Inscribed Circle 8 mm Insert Style Tiger?tec® Silver Manufacturer's Grade WKP35S Material Carbide Material Grade K/P Rake 10 deg Shape Round D57 Geometry - The stable one For average machining conditions Can be used universally One wave on the flank face 0.08 to 0.2 mm cutting edge tolerance 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance +/-0.13 mm thickness tolerance 4 cutting edges 40 to 60 deg double countersink hole
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | RDMT0803M0-D57 WKP35S |
| Catalog Number | RDMT0803M0-D57WKP35S |
| Corner Radius | 4 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Hole Diameter | 3.4 mm |
| ISO Code | RDMT0803M0-D57 WKP35S |
| Lead Angle | 15 deg |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.18 mm |
| Type | Positive Single Sided |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | D57 |
| Inscribed Circle | 8 mm |
| Insert Style | Tiger?tec® Silver |
| Manufacturer's Grade | WKP35S |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/P |
| Rake | 10 deg |
| Shape | Round |
| D57 Geometry - The stable one |
| For average machining conditions |
| Can be used universally |
| One wave on the flank face |
| 0.08 to 0.2 mm cutting edge tolerance |
| 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| 4 cutting edges |
| 40 to 60 deg double countersink hole |