or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5744006 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-12 T3 M-PH 4230, S-Square, R245..M-PH Insert, Carbide, 4230, R245-12 T3 M-PH 4230
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5744006 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-12 T3 M-PH 4230, S-Square, R245..M-PH Insert, Carbide, 4230, R245-12 T3 M-PH 4230
SKU511588
MFGR #5744006
Your Cost: $17.10/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..M-PH Insert, S-Square, 0.5275 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.5275 in Length, PH Chipbreaker, 0.0629 in Corner Radius, 6 deg Positive Rake, 45 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4230, ANSI Code: R245-12 T3 M-PH 4230, ISO Code: R245-12 T3 M-PH 4230, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..M-PH Insert, S-Square, 0.5275 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.5275 in Length, PH Chipbreaker, 0.0629 in Corner Radius, 6 deg Positive Rake, 45 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4230, ANSI Code: R245-12 T3 M-PH 4230, ISO Code: R245-12 T3 M-PH 4230, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: P
ANSI Code R245-12 T3 M-PH 4230 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5744006 Chipbreaker PH Corner Radius 0.0629 in Country of Origin SE Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 0.1614 in Inscribed Circle 0.5275 in Insert Size R245..M-PH Insert Style R245..M-PH ISO Code R245-12 T3 M-PH 4230 Lead Angle 45 deg Length 0.5275 in Manufacturer SANDVIK COROMANT CO Manufacturer's Grade 4230 Material Carbide Material Grade P Rake 6 deg Positive Series CoroMill® 245 Shape S-Square Stock Status NONSTOCK Thickness 0.1562 in Type Right UPC 11 69826237853 UPC 12 69826237853 Width P 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 20 deg clearance 6.5 mm D cutting 1.53 mm L wiper edge 90 deg included 45 deg major cutting edge 9.8 mm L effective cutting edge 1-side cutting 20 life cycle state 4 corner S cutting edge condition 4 cutting edge Screw clamp mounting 0.1 to 0.42 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | R245-12 T3 M-PH 4230 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5744006 |
| Chipbreaker | PH |
| Corner Radius | 0.0629 in |
| Country of Origin | SE |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 0.1614 in |
| Inscribed Circle | 0.5275 in |
| Insert Size | R245..M-PH |
| Insert Style | R245..M-PH |
| ISO Code | R245-12 T3 M-PH 4230 |
| Lead Angle | 45 deg |
| Length | 0.5275 in |
| Manufacturer | SANDVIK COROMANT CO |
| Manufacturer's Grade | 4230 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | P |
| Rake | 6 deg Positive |
| Series | CoroMill® 245 |
| Shape | S-Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.1562 in |
| Type | Right |
| UPC 11 | 69826237853 |
| UPC 12 | 69826237853 |
| Width | P |
| 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 20 deg clearance |
| 6.5 mm D cutting |
| 1.53 mm L wiper edge |
| 90 deg included |
| 45 deg major cutting edge |
| 9.8 mm L effective cutting edge |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 4 corner |
| S cutting edge condition |
| 4 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.1 to 0.42 mm/r cutting feed |