or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5743971 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-18 T6 M-PM 4230 ANSI, S-Square, R245..M-PM Insert, Carbide, 4230
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5743971 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-18 T6 M-PM 4230 ANSI, S-Square, R245..M-PM Insert, Carbide, 4230
SKU368423
MFGR #5743971
Your Cost: $23.92/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..M-PM Insert, S-Square, 0.7086 in Inscribed Circle, 0.2401 in Thickness, 0.7086 in Length, PM Chipbreaker, 0.0393 in Corner Radius, 10 deg Positive Rake, 45 deg Lead Angle, 0.2244 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4230, ANSI Code: R245-18 T6 M-PM 4230, ISO Code: R245-18 T6 M-PM 4230, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..M-PM Insert, S-Square, 0.7086 in Inscribed Circle, 0.2401 in Thickness, 0.7086 in Length, PM Chipbreaker, 0.0393 in Corner Radius, 10 deg Positive Rake, 45 deg Lead Angle, 0.2244 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4230, ANSI Code: R245-18 T6 M-PM 4230, ISO Code: R245-18 T6 M-PM 4230, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: P
ANSI Code R245-18 T6 M-PM 4230 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5743971 Chipbreaker PM Corner Radius 0.0393 in Country of Origin US Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 0.2244 in Inscribed Circle 0.7086 in Insert Size 6.1 mm Insert Style R245..M-PM ISO Code R245-18 T6 M-PM 4230 Lead Angle 45 deg Length 0.7086 in Manufacturer SANDVIK COROMANT CO Manufacturer's Grade 4230 Material Carbide Material Application Steel Material Grade P Maximum Depth of Cut S - Square Rake 10 deg Positive Series CoroMill® 245 Shape S-Square Stock Status NONSTOCK Thickness 0.2401 in Type P UPC 11 69826237858 UPC 12 69826237858 Width S to Square Width UOM in 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface 20 deg clearance 9.75 mm D cutting 1.5 mm L wiper edge 90 deg included 45 deg major cutting edge 13.9 mm L effective cutting edge 1-side cutting 20 life cycle state 4 corner T cutting edge condition 4 cutting edge Screw clamp mounting 0.15 to 0.49 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | R245-18 T6 M-PM 4230 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5743971 |
| Chipbreaker | PM |
| Corner Radius | 0.0393 in |
| Country of Origin | US |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 0.2244 in |
| Inscribed Circle | 0.7086 in |
| Insert Size | 6.1 mm |
| Insert Style | R245..M-PM |
| ISO Code | R245-18 T6 M-PM 4230 |
| Lead Angle | 45 deg |
| Length | 0.7086 in |
| Manufacturer | SANDVIK COROMANT CO |
| Manufacturer's Grade | 4230 |
| Material | Carbide |
| Material Application | Steel |
| Material Grade | P |
| Maximum Depth of Cut | S - Square |
| Rake | 10 deg Positive |
| Series | CoroMill® 245 |
| Shape | S-Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.2401 in |
| Type | P |
| UPC 11 | 69826237858 |
| UPC 12 | 69826237858 |
| Width | S to Square |
| Width UOM | in |
| 40 to 60 deg countersunk hole and non-flat surface clamping interface |
| 20 deg clearance |
| 9.75 mm D cutting |
| 1.5 mm L wiper edge |
| 90 deg included |
| 45 deg major cutting edge |
| 13.9 mm L effective cutting edge |
| 1-side cutting |
| 20 life cycle state |
| 4 corner |
| T cutting edge condition |
| 4 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.15 to 0.49 mm/r cutting feed |