or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5743966 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-12 T3 M-KL 3220, S-Square, R245..M-KL Insert, Carbide, 3220, R245-12 T3 M-KL 3220
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5743966 CoroMill® 245 Milling Insert, R245-12 T3 M-KL 3220, S-Square, R245..M-KL Insert, Carbide, 3220, R245-12 T3 M-KL 3220
SKU886324
MFGR #5743966
Your Cost: $21.82/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..M-KL Insert, S-Square, 0.5275 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.5275 in Length, KL Chipbreaker, 0.059 in Corner Radius, 5 deg Positive Rake, 45 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 3220, ANSI Code: R245-12 T3 M-KL 3220, ISO Code: R245-12 T3 M-KL 3220, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: CoroMill® 245, R245..M-KL Insert, S-Square, 0.5275 in Inscribed Circle, 0.1562 in Thickness, 0.5275 in Length, KL Chipbreaker, 0.059 in Corner Radius, 5 deg Positive Rake, 45 deg Lead Angle, 0.1614 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 3220, ANSI Code: R245-12 T3 M-KL 3220, ISO Code: R245-12 T3 M-KL 3220, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K
Alternate Catalog Number R245-12 T3 M-KL 3220 ANSI Code R245-12 T3 M-KL 3220 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5743966 Chipbreaker KL Country of Origin SE Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Hand of Insert Right Includes 3.96875 mm Insert Size 4.1 mm Insert Style R245..M-KL ISO Code R245-12 T3 M-KL 3220 Item Group 350 Lead Angle 45 deg Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 3220 Material Carbide Material Application Cast Iron Material Grade K Rake 5 deg Positive Series CoroMill® 245 Shape S-Square Stock Status NONSTOCK Type 3.96875 mm UPC 11 69826235339 UPC 12 69826235339 Width UOM in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R245-12 T3 M-KL 3220 |
| ANSI Code | R245-12 T3 M-KL 3220 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5743966 |
| Chipbreaker | KL |
| Country of Origin | SE |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Includes | 3.96875 mm |
| Insert Size | 4.1 mm |
| Insert Style | R245..M-KL |
| ISO Code | R245-12 T3 M-KL 3220 |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 45 deg |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 3220 |
| Material | Carbide |
| Material Application | Cast Iron |
| Material Grade | K |
| Rake | 5 deg Positive |
| Series | CoroMill® 245 |
| Shape | S-Square |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 3.96875 mm |
| UPC 11 | 69826235339 |
| UPC 12 | 69826235339 |
| Width UOM | in |