or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5742773 U-Max® Milling Insert, R215.44-15T308M-WL 4030, L-Rectangle, R215.44 Insert, Carbide, 4030, R215.44-15T308M-WL 4030
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5742773 U-Max® Milling Insert, R215.44-15T308M-WL 4030, L-Rectangle, R215.44 Insert, Carbide, 4030, R215.44-15T308M-WL 4030
SKU166893
MFGR #5742773
Your Cost: $26.59/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: U-Max®, R215.44 Insert, L-Rectangle, 0.374 in Inscribed Circle, 0.156 in Thickness, WL Chipbreaker, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.158 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4030, ANSI Code: R215.44-15T308M-WL 4030, ISO Code: R215.44-15T308M-WL 4030, Right Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: K/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: U-Max®, R215.44 Insert, L-Rectangle, 0.374 in Inscribed Circle, 0.156 in Thickness, WL Chipbreaker, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.158 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4030, ANSI Code: R215.44-15T308M-WL 4030, ISO Code: R215.44-15T308M-WL 4030, Right Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: K/P
Alternate Catalog Number R215.44-15T308M-WL 4030 ANSI Code R215.44-15T308M-WL 4030 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5742773 Chipbreaker WL Country of Origin JP Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Right Includes L - Rectangle Insert Size L to Rectangle Insert Style R215.44 ISO Code R215.44-15T308M-WL 4030 Item Group 350 Lead Angle 90 deg Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 4030 Material Carbide Material Application Cast Iron, Non-Ferrous Metals and Steel Material Grade K/P Rake Positive Relief Angle 0.156 in Series U-Max® Shape L-Rectangle Stock Status NONSTOCK Thickness 0.156 in Type U-Max® UPC 11 69826279359 UPC 12 69826279359
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R215.44-15T308M-WL 4030 |
| ANSI Code | R215.44-15T308M-WL 4030 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5742773 |
| Chipbreaker | WL |
| Country of Origin | JP |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Includes | L - Rectangle |
| Insert Size | L to Rectangle |
| Insert Style | R215.44 |
| ISO Code | R215.44-15T308M-WL 4030 |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 90 deg |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 4030 |
| Material | Carbide |
| Material Application | Cast Iron, Non-Ferrous Metals and Steel |
| Material Grade | K/P |
| Rake | Positive |
| Relief Angle | 0.156 in |
| Series | U-Max® |
| Shape | L-Rectangle |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.156 in |
| Type | U-Max® |
| UPC 11 | 69826279359 |
| UPC 12 | 69826279359 |