or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5742723 U-Max® Milling Insert, R215.44-15T308M-WL H13A, L-Rectangle, R215.44 Insert, Carbide, H13A, R215.44-15T308M-WL H13A
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5742723 U-Max® Milling Insert, R215.44-15T308M-WL H13A, L-Rectangle, R215.44 Insert, Carbide, H13A, R215.44-15T308M-WL H13A
SKU1232808
MFGR #5742723
Your Cost: $19.17/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: U-Max®, R215.44 Insert, L-Rectangle, 0.374 in Inscribed Circle, 0.156 in Thickness, WL Chipbreaker, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.158 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: R215.44-15T308M-WL H13A, ISO Code: R215.44-15T308M-WL H13A, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: K/N/S
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: U-Max®, R215.44 Insert, L-Rectangle, 0.374 in Inscribed Circle, 0.156 in Thickness, WL Chipbreaker, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.158 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: R215.44-15T308M-WL H13A, ISO Code: R215.44-15T308M-WL H13A, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: K/N/S
Alternate Catalog Number R215.44-15T308M-WL H13A ANSI Code R215.44-15T308M-WL H13A Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5742723 Chipbreaker WL Country of Origin JP Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Right Insert Size 90 deg Insert Style R215.44 ISO Code R215.44-15T308M-WL H13A Item Group 350 Lead Angle 90 deg Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Application Cast Iron, Non-Ferrous Metals and Super Alloy Material Grade K/N/S Rake Positive Series U-Max® Shape L-Rectangle Stock Status NONSTOCK Thickness 0.156 in Type Uncoated UPC 11 69826269543 Warranty 0.156 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R215.44-15T308M-WL H13A |
| ANSI Code | R215.44-15T308M-WL H13A |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5742723 |
| Chipbreaker | WL |
| Country of Origin | JP |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Insert Size | 90 deg |
| Insert Style | R215.44 |
| ISO Code | R215.44-15T308M-WL H13A |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 90 deg |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Application | Cast Iron, Non-Ferrous Metals and Super Alloy |
| Material Grade | K/N/S |
| Rake | Positive |
| Series | U-Max® |
| Shape | L-Rectangle |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.156 in |
| Type | Uncoated |
| UPC 11 | 69826269543 |
| Warranty | 0.156 in |