or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5742721 U-Max® Milling Insert, R215.44-090208M-WL 235, L-Rectangle, R215.44 Insert, Carbide, 235, R215.44-090208M-WL 235
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5742721 U-Max® Milling Insert, R215.44-090208M-WL 235, L-Rectangle, R215.44 Insert, Carbide, 235, R215.44-090208M-WL 235
SKU1232797
MFGR #5742721
Your Cost: $21.64/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: U-Max®, R215.44 Insert, L-Rectangle, 0.248 in Inscribed Circle, 0.094 in Thickness, WL Chipbreaker, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.11 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 235, ANSI Code: R215.44-090208M-WL 235, ISO Code: R215.44-090208M-WL 235, Right Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: M/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: U-Max®, R215.44 Insert, L-Rectangle, 0.248 in Inscribed Circle, 0.094 in Thickness, WL Chipbreaker, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.11 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 235, ANSI Code: R215.44-090208M-WL 235, ISO Code: R215.44-090208M-WL 235, Right Hand, Carbide, CVD Coated, Material Grade: M/P
Alternate Catalog Number R215.44-090208M-WL 235 ANSI Code R215.44-090208M-WL 235 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5742721 Chipbreaker WL Country of Origin JP Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Right Includes 0.094 in Insert Size CVD Coated Insert Style R215.44 ISO Code R215.44-090208M-WL 235 Item Group 350 Lead Angle 90 deg Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 235 Material Carbide Material Application Stainless Steel and Steel Material Grade M/P Rake Positive Series U-Max® Shape L-Rectangle Stock Status NONSTOCK Thickness 0.094 in Type 235 UPC 11 69826269540 Warranty L - Rectangle 20 life cycle state 2 cutting edge Screw clamp mounting 0.08 to 0.15 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R215.44-090208M-WL 235 |
| ANSI Code | R215.44-090208M-WL 235 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5742721 |
| Chipbreaker | WL |
| Country of Origin | JP |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Includes | 0.094 in |
| Insert Size | CVD Coated |
| Insert Style | R215.44 |
| ISO Code | R215.44-090208M-WL 235 |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 90 deg |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 235 |
| Material | Carbide |
| Material Application | Stainless Steel and Steel |
| Material Grade | M/P |
| Rake | Positive |
| Series | U-Max® |
| Shape | L-Rectangle |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.094 in |
| Type | 235 |
| UPC 11 | 69826269540 |
| Warranty | L - Rectangle |
| 20 life cycle state |
| 2 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.08 to 0.15 mm/r cutting feed |