or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5742698 U-Max® Milling Insert, R215.44-15T308-AAH H13A, L-Rectangle, R215.44 Insert, Carbide, H13A, R215.44-15T308-AAH H13A
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5742698 U-Max® Milling Insert, R215.44-15T308-AAH H13A, L-Rectangle, R215.44 Insert, Carbide, H13A, R215.44-15T308-AAH H13A
SKU1232788
MFGR #5742698
Your Cost: $23.06/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: U-Max®, R215.44 Insert, L-Rectangle, 0.374 in Inscribed Circle, 0.156 in Thickness, AAH Chipbreaker, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.158 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: R215.44-15T308-AAH H13A, ISO Code: R215.44-15T308-AAH H13A, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: K/N/S
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: U-Max®, R215.44 Insert, L-Rectangle, 0.374 in Inscribed Circle, 0.156 in Thickness, AAH Chipbreaker, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.158 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: H13A, ANSI Code: R215.44-15T308-AAH H13A, ISO Code: R215.44-15T308-AAH H13A, Right Hand, Carbide, Uncoated, Material Grade: K/N/S
Alternate Catalog Number R215.44-15T308-AAH H13A ANSI Code R215.44-15T308-AAH H13A Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5742698 Chipbreaker AAH Country of Origin SE Finish Uncoated Hand of Insert Right Insert Size K, N, S Insert Style R215.44 ISO Code R215.44-15T308-AAH H13A Item Group 350 Lead Angle 90 deg Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade H13A Material Carbide Material Grade K/N/S Rake Positive Series U-Max® Shape L-Rectangle Stock Status NONSTOCK Thickness 0.156 in Type Right UPC 11 69826275108 Warranty L - Rectangle
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R215.44-15T308-AAH H13A |
| ANSI Code | R215.44-15T308-AAH H13A |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5742698 |
| Chipbreaker | AAH |
| Country of Origin | SE |
| Finish | Uncoated |
| Hand of Insert | Right |
| Insert Size | K, N, S |
| Insert Style | R215.44 |
| ISO Code | R215.44-15T308-AAH H13A |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 90 deg |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | H13A |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/N/S |
| Rake | Positive |
| Series | U-Max® |
| Shape | L-Rectangle |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.156 in |
| Type | Right |
| UPC 11 | 69826275108 |
| Warranty | L - Rectangle |